W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Projekt Norweski: Iceland Liechttenstein grants, Norway grants
O ewaluacji SBO słów kilka
19.10.202214:25

Kolejny raz spotkaliśmy się w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka by porozmawiać o Szkolnym Budżecie Obywatelskim. SBO to proces, w którym nie chodzi o pieniądze. To mechanizm edukacyjny, który warto prowadzić w swojej szkole nie tylko ze środków gminy, ale również korzystając z innych źródeł. O wartości procesu i jego ewaluacji rozmawialiśmy na spotkaniu w dniu 19 października.

Ewaluacja, a więc taka swoista refleksja nad całością procedury jest nieodłącznym elementem jej prawidłowego przeprowadzenia.  Warto zastanowić się co poszło dobrze, z czym były problemy, a jakie działania warto poprawić/zmienić. Forma ewaluacji może być dowolna, np. ankieta internetowa lub papierowa, rozmowy indywidualne z osobami uczestniczącymi, wywiady grupowe, spacer badawczy itp.

Bardzo ważne jest również, aby szkoły i ośrodki, które realizują SBO zastanowiły się i dobrze zaplanowały ogłoszenie wyników głosowania. Jest to istotne, aby cała społeczność szkolna uczestnicząca w procesie poczuła wspólnotę sukcesu, czyli radość i odpowiedzialność wszystkich za zrealizowany projekt. Skupieni na poszczególnych etapach, często zapominamy o tym by prawidłowo zakończyć dany proces.
Najczęściej placówki realizujące SBO chcą w przyszłości mieć szansę również na udział w kolejnych edycjach. Dodatkowo ważne jest, aby zastanowić się czy możliwa byłaby realizacja SBO bez udziału środków gminy. Wspólnymi siłami uczestnicy i uczestniczki spotkania wymienili możliwość współpracy z:

  • Radami Rodziców;
  • Radami Dzielnic;
  • sponsorami;
  • organizacjami pozarządowymi.

Już dzisiaj zachęcamy do refleksji osoby uczestniczące w realizacji SBO:
1) Czy proces ten jest wartościowy? 2) Czy wziąłbyś/wzięłabyś w nim udział jeszcze raz? 3) Czy realizując SBO dowiedziałeś/dowiedziałaś się czegoś nowego o swojej szkole/ośrodku?

Konkurs Rozwój samorządności uczniowskiej w Lublinie - Szkolne Budżety Obywatelskie – druga edycja realizowany jest w ramach inicjatywy bilateralnej "Młodzież dla Miasta, Miasto dla Młodzieży – projekty i inicjatywy angażujące i włączające lokalne społeczności", finansowanej ze środków Funduszy EOG i Funduszy Norweskich.