W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Drzewa dla każdej dzielnicy
25.03.202111:45

Miasto Lublin oraz Fundacja Krajobrazy zapraszają do udziału w ogólnomiejskim projekcie realizowanym ze środków Budżetu Obywatelskiego O-16 Lublin przeciw zanieczyszczeniu powietrza - drzewa dla każdej dzielnicy.

To projekt w ramach którego, Fundacja Krajobrazy w konsultacji z Radami Dzielnic, mieszkańcami i mieszkankami, organizacjami i instytucjami wypracuje mapy nasadzeń pod skupiska drzew (aleje, zagajniki) na każdej z 25 dzielnic projektu.

W następnej kolejności, wskazane obszary; konkretne miejsca zostaną poddane ocenie eksperckiej pod kątem infrastruktury podziemnej, własności terenu, planu zagospodarowania, doboru gatunkowego oraz kompozycji estetycznej.

W skład zespołu wchodzą eksperci z dziedzin architektury krajobrazu, dendrologii i gospodarki przestrzennej. Po wykonanych analizach, propozycje lokalizacji zostaną poddane zatwierdzeniu przez Urząd Miasta Lublin. Powstanie mapa nasadzeń dla blisko tysiąca drzew, które zostaną posadzone do końca 2021 roku. 

Każda z 25 dzielnic biorących udział w projekcie, otrzyma lokalizacje dla 25 – 40 drzew. Dodatkowo, w ramach projektu, pierwsze 25 drzew zostanie posadzonych wspólnie z mieszkańcami w dzielnicach już na wiosnę 2021 r. Pozostałe tysiąc drzew, za kwotę blisko miliona złotych, pojawi się w mieście jesienią 2021 r. Uczestnicy projektu wspólnie opracują także raport zawierający mapę kolejnych nasadzeń drzew na poszczególnych dzielnicach.

Ramowy harmonogram działań, które zostaną zrealizowane:

  • spotkania w 25 Radach Dzielnic, z udziałem mieszkańców i przedstawicieli organizacji/instytucji (kwiecień 2021),
  • możliwość zgłaszania drzew poprzez otwarty formularz online (zostanie on uruchomiony w kwietniu), telefonicznie, pocztowo oraz osobiście (kwiecień 2021),
  • wizje lokalne w dzielnicach - w miejscach przyszłych nasadzeń (kwiecień 2021),
  • prace zespołu eksperckiego (maj 2021),
  • wydarzenie: posadzenie pierwszego drzewa w każdej z dzielnic projektu z aktywnym udziałem lokalnych społeczności (wiosna 2021).

Fundacja Krajobrazy zaprosi także wszystkich chętnych do udziału w otwartym webinarze edukacyjnym.

Wiadomości dotyczące szczegółowych informacji na temat projektu, w tym o poszczególnych wydarzeniach towarzyszących podawane będą na stronie internetowej Urzędu Miasta Lublin, profilu Obywatelski Lublin, stronie www Fundacji Krajobrazy, a także fanpage Fundacji na Facebooku

 

Kontakt:

Fundacja Krajobrazy
ul. Bernardyńska 15
20-950 Lublin

tel.: 517 203 777

Pliki do pobrania