W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lublin będzie miał Zielony Budżet Obywatelski

Lublin będzie miał Zielony Budżet Obywatelski
02.08.201610:59

Poniższa informacja jest  informacją archiwalną.

Lublin jako pierwsze miasto w Polsce wprowadza Zielony Budżet Obywatelski. W przyszłym roku na projekty związane z zielenią miasto odda do dyspozycji mieszkańców dodatkowe 2 mln zł. Nabór wniosków ruszy jesienią, a ich realizacja od wiosny 2017.

Tegoroczna akcja ukwiecania Lublina spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem mieszkańców, dlatego rozwijając ten projekt ruszamy z kolejnymi działaniami. Sami mieszkańcy najlepiej wiedzą, w jakiej przestrzeni chcą przebywać, dlatego decyzje w tym zakresie oddajemy w ich ręce. To już kolejny projekt służący upiększaniu naszego miasta - mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Realizację Zielonego Budżetu Obywatelskiego będzie nadzorował Miejski Architekt Zieleni wspierany przez inne wydziały Urzędu Miasta Lublin, które zweryfikują wnioski pod kątem formalnym. Ocena merytoryczna projektów zostanie dokonana przez powołany w tym celu zespół złożony z ekspertów z zakresu zieleni, gospodarki przestrzennej i krajobrazu, po spotkaniach publicznych z projektodawcami oraz wszystkimi zainteresowanymi mieszkańcami.

Realizacja projektów będzie możliwa przede wszystkim na terenach Gminy Lublin, ale w przypadku projektów o szczególnym znaczeniu dla lokalnych społeczności, także na terenach spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. W tym przypadku jednak konieczne będzie zawarcie stosownego porozumienia i zapewnienie, że teren będzie ogólnodostępny dla wszystkich mieszkańców. Projekty będą mogły obejmować także obszar tzw. pasa drogowego.

Istotnym warunkiem jest także procentowy udział zieleni w całości projektu. W stosunku do małej architektury nie może on być mniejszy niż 70%.

Lublin jest pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się na Zielony Budżet Obywatelski. Od lat jesteśmy stawiani, jako wzór w Polsce w zakresie partycypacji społecznej. To kolejny przykład oddania decyzji o sprawach istotnych dla lokalnych społeczności w ręce mieszkańców -  mówi Piotr Choroś z Kancelarii Prezydenta.

Miasto zrealizowało 11 projektów nasadzeń w pasach drogowych i zagospodarowało zielenią 5 rond. W tym roku powstaje 7 nowych skwerów, a nasadzenia ponad 8,5 tys. krzewów pojawią się jeszcze w kilkunastu miejsach. Obecnie realizowany jest również m.in. projekt zagospodarowania wąwozu na Kalinowszczyźnie. W roku 2015 łącznie posadzono 1061 drzew, 12 439 krzewów, ustawiono 46 konstrukcji kwiatowych, 27 donic, a kwiatami udekorowano ul. Lubartowską.