W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wybrano lokalizacje projektów ogrodów deszczowych

Wybrano lokalizacje projektów ogrodów deszczowych
28.06.202110:48

Znamy już miejsca, dla których stworzone będą projekty ośmiu ogrodów deszczowych. Na podstawie dwóch z nich, jeszcze w tym roku, powstaną obiekty małej retencji wody. Stworzenie projektów ogrodów to jeden z elementów działań prowadzonych w ramach projektu z Zielonego Budżetu „Ogrody deszczowe. Dobrze nawodnione miasto”.

– Do końca maja zbieraliśmy propozycje miejsc na terenie Lublina, w których mogą powstać ogrody deszczowe. Zaproponowane lokalizacje odwiedziliśmy, analizowaliśmy i omawialiśmy wspólnie z osobą prowadzącą program z ramienia Fundacji Sendzimira. Na tej podstawie wybraliśmy osiem zwycięskich miejsc na terenie miasta i zakończyliśmy pierwszy etap projektu – mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni.

Projekt „Ogrody deszczowe. Dobrze nawodnione miasto” ma szerzyć wśród mieszkańców Lublina wiedzę na temat zmian klimatu, zieleni miejskiej i gospodarowania wodą. Z ponad 40 propozycji lokalizacji zgłoszonych przez ekspertów z Fundacji Sendzimira, Biura Miejskiego Architekta Zieleni oraz przedstawicieli Rad Dzielnic wybrano osiem, dla których zaprojektowane zostaną obiekty małej retencji. Będą to odpowiednio przygotowane nasadzenia roślin dobrze radzących sobie w wilgotnej glebie, zatrzymujące wodę w gruncie i gromadzące ją podczas intensywnych opadów. Wszystkie wybrane lokalizacje znajdują się w dostępnych i dobrze widocznych miejscach na działkach należących do miasta.

Na liście wybranych lokalizacji znajdują się:

  • ul. Wygon, w okolicy placu zabaw, Dzielnica Szerokie,
  • ul. Zawilcowa, w pobliżu schodów przy końcu ulicy, Dzielnica Kalinowszczyzna,
  • Plac Lecha Kaczyńskiego, w pobliżu Centrum Kultury, Dzielnica Śródmieście,
  • ul. Zamojska, w okolicy budynków o nr 33-37, Dzielnica Śródmieście,
  • Park im. Św. Jana Pawła II, w pobliżu altany, Dzielnica Czuby Południowe,
  • ul. Ochotnicza, pas trawników, Dzielnica Śródmieście,
  • ul. Obrońców Pokoju, pas trawników w pobliżu ul. Raabego, Dzielnica Śródmieście,
  • ul. Czwartaków, w pobliżu budynku nr 5, Dzielnica Wieniawa.

Z przygotowanych ośmiu projektów wybrane będą dwa, ich realizacja nastąpi na przełomie sierpnia i września. Tworzenie ogrodów przyjmie formę warsztatów z udziałem mieszkańców  Lublina. W ramach projektu odbędą się również webinaria związane z tematami zmian klimatu, zieleni miejskiej oraz małej retencji i ogrodów deszczowych. Informacje na ich temat pojawiać się będą na profilu Fundacja Sendzimira oraz Obywatelski Lublin. W wyniku realizacji projektu powstanie praktyczny, ogólnodostępny poradnik procesu budowy ogrodów deszczowych.