W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Edycja 2023 SkweryOdNowa

30 listopada ruszył nabór wniosków do szóstej edycji Zielonego Budżetu #SkweryOdNowa. Kontynuujemy tematyczne edycje. Tym razem chcielibyśmy przyjrzeć się przestrzeniom, które od lat funkcjonują jako zieleń publiczna, ale po latach użytkowania wymagają remontu, „liftingu” i odświeżenia.

Pod pojęciem „SkwerodNowa” rozumiemy jego remont, ożywienie, przy czym należy podkreślić, iż skupiamy się na niewielkich obszarach, na których prace (włączając opracowanie dokumentacji projektowej i wykonawczej) da się zrealizować w ciągu jednego, maksymalnie dwóch lat budżetowych. Czasem będzie to wymiana mebli miejskich na nowe - bardziej funkcjonalne, czasem rekompozycja zieleni istniejącej i dodanie koloru w postaci kwitnących bylin i krzewów. Niektóre zieleńce wymagać będą usunięcia bądź remontu starej, nieestetycznej nawierzchni, co mieszkańcy sygnalizowali już w treści wniosków zgłaszanych w poprzednich edycjach. Zgodnie ze współczesnymi trendami w zieleni miejskiej chcemy zmierzać w kierunku rozszczelniania obszarów utwardzonych, zwiększania i zróżnicowania powierzchni biologicznie czynnej oraz zwiększania retencji w mieście.

Priorytetowo traktowane będą pomysły dotyczące działek miejskich, ogólnodostępnych, oraz w których przewagę stanowić będzie odnowa zieleni. To mieszkańcy, którzy najlepiej znają najbliższe otoczenie i potrzeby wskażą swoje ulubione „zielone” przestrzenie wymagające odnowy.