W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Wąwóz Pokoleń

Opis projektu Wowóz Pokoleń

To projekt zgłoszony do trzeciej edycji Zielonego Budżetu Miasta Lublin. W związku z wrażliwym obszarem jakim jest wąwóz oraz koniecznością uspójnienia wizji zagospodarowania tego terenu, eksperci zgłosili projekt do konsultacji społecznych. Koncepcja dotyczyła stworzenia m.in. siłowni plenerowej i placu zabaw dla najmłodszych. Wynikiem procedury konkursowej jest wybranie oferty Fundacji Teren Otwarty. Zadaniem realizacji projektu jest stworzenie wraz z mieszkańcami koncepcji zagospodarowania zielenią wąwozu.

19 czerwca 2019 odbyło się spotkanie zapoznawcze w ramach konsultacji społecznych w Wąwozie (poniżej Hali Globus) obok LSM i Spółdzielni Mieszkaniowej Spółdzielca, na placu parkingowym przy ulicy Nowomiejskiej. Plenerową kawiarenkę konsultacyjną odwiedziło ponad 30 osób. W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy i mieszkanki okolicznych domów i bloków, przedstawiciele  spółdzielni „Spółdzielca” oraz kierowniczka administracji, członkowie Rady Dzielnicy Rury oraz przedstawiciele Biura Partycypacji Społecznej.  Podczas spotkania rozmawialiśmy z mieszkańcami na temat sposobów korzystania i potrzeb związanych z przestrzenią wąwozu. Powracały postulaty utwardzenia naturalnych przedeptów nawierzchniami mineralnymi, żeby ułatwić przejście między Osiedlem Piastowskim a Osiedlem Prusa, a także w dolinie wąwozu, dla osób spacerujących z psami, ewentualnie poruszającymi się na rowerach. Wśród utrudnień w korzystaniu z tej przestrzeni mieszkańcy wspomnieli również imprezy z alkoholem na terenie wąwozu, szczególnie przy schodach.

Zainteresowani zgłosili wiele pomysłów na zagospodarowanie tego terenu przy jednoczesnej potrzebie zachowania naturalnego charakteru wąwozu, oto niektóre z nich:

  • potrzebę utworzenia strefy wypoczynku z ławeczkami lub bez,
  • kwestie dotyczące uporządkowania terenu, np. kosze na śmieci, na psie odchody,
  • potrzebę utworzenia miejsc do zabaw,
  • uporządkowanie zieleni,
  • kwestie dotyczące utwardzenia ścieżki na dnie wąwozu,
  • problem braku informowania mieszkańców odnośnie planowanych zawodów sportowych na tym terenie,
  • kwestie bezpieczeństwa, w tym monitoringu i oświetlenia,

Najważniejsze okazało się to, że wszystkich uczestników łączy bardzo duże przywiązanie do zieleni i spokoju wąwozu, do dzikiego i bardzo naturalnego charakteru miejsca. Należy zadbać, by nie stracić tych walorów, podczas ewentualnych prac nie wypłoszyć na stałe ptaków i zwierząt mieszkających w wąwozie. Bardzo ważne jest, by nie wycinać drzew i nie ingerować znacząco w obecną zieleń.

Do końca września 2019 roku, prowadzone były pogłębione wywiady i obserwacje dotyczące funkcjonowania wąwozu o różnych porach dnia, a także jego mikrokosmosu. Zbierano pomysły, rozpoznawano teren, potrzeby różnorodnych użytkowników wąwozu.

30 września 2019, odbyło się ponowne spotkanie podsumowujące wszystkie postulaty. Uwspólniono pomysły czy kierunki rozwiązań naniesione na plan i omówiono wstępne kierunki koncepcji.


Więcej o Fundacji Teren Otwarty, która realizuje zadanie publiczne:

Fundacja powstała w sierpniu 2014. Realizując działania w zakresie upowszechniania kultury przestrzeni. Jesteśmy grupą pasjonatów; architektów, architektów krajobrazu, badaczy miasta. Od 2016 roku prowadzimy konsultacje społeczne i projektujemy procesy partycypacyjne, na swoim koncie mamy: Konsultacje społeczne dot. Zagospodarowania zdegenerowanych terenów przyzalewowych w Łęczycy, projekt zagospodarowania podwórza między ul. Inżynierską i Targową oraz dwóch zabytkowych kamienic w ramach inwestycji Centrum Kreatywności Nowa Praga w Warszawie, przestrzenie parkowe Słomianego Rynku w Lublinie na Kalinowszczyźnie.

Strona internetowa Fundacji Teren Otwarty.

tel: 607 094 104

 

Koncepcja finałowa

Do pobrania