W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Ogrody deszczowe

Projekt zrealizowany w 2021 r. w ramach Zielonego Budżetu Lublina przez Fundację Sendzimira. Jego celem była adaptacja miasta do skutków zmian klimatu poprzez modelowe zwiększanie retencji krajobrazowej oraz edukacja mieszkańców w tym zakresie.

Projekty ogrodów deszczowych dla Lublina

Na wiosnę 2021 r. z 40 potencjalnych miejsc wymagających interwencji  wybraliśmy dziewięć lokalizacji, dla których zaprojektowane zostały obiekty małej retencji. Realizacja ogrodów deszczowych w tych miejscach ma pokazywać jak rozwiązać często powtarzające się wyzwania związane z zagospodarowaniem wód opadowych:

  • odprowadzenie wody opadowej z dachów bezpośrednio na ulicę, np. systemem korytek,
  • odprowadzanie wody deszczowej z dachów bezpośrednio do kanalizacji ogólnospławnej,
  • woda opadowa spływająca po zboczach i zalegająca w niżej położonych punktach terenu.

Projekty ogrodów, wraz z ich opisami, zabraliśmy w broszurze.

 

Realizacja dwóch projektów

Jesienią 2021 r. rozpoczęliśmy realizację dwóch projektów. Wykonaliśmy niezbędne prace ziemne, a nasadzenia zostały przeprowadzone w ramach otwartych warsztatów wiosną 2022 r.

Pierwszy ogród został założony w Parku im. św. Jana Pawła II, a drugi na śródmiejskiej ul. Ochotniczej.

Webinaria

W ramach działań edukacyjnych, we wrześniu 2021 r. odbyła się seria trzech webinariów skierowanych do mieszkańców i mieszkanek oraz radnych dzielnicowych Lublina, a także osób z całej Polski zainteresowanych tematyką zieleni miejskiej, retencji wód opadowych oraz partycypacji społecznej.

Webinaria podzielone były na 3 części – wstęp, prelekcje zaproszonych gości oraz moderowaną dyskusję z możliwością zadawania pytań. Udział w nich wzięli eksperci i ekspertki z Lublina i innych miast Polski.

Więcej informacji i linki do nagrań znajdziesz tutaj.

Praktyczny poradnik prowadzi czytelnika i czytelniczkę przez proces tworzenia ogrodu deszczowego w gruncie. Pokazuje specyfikę Lublina, przykładowe miejsca, gdzie warto stworzyć ogród deszczowy, konstrukcję ogrodów oraz sugerowane gatunki roślin, które można w nich posadzić.

Projekt Ogrody deszczowe. Dobrze nawodnione miasto był finansowany z Zielonego Budżetu Lublina.