W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Słomiany Rynek

W grudniu 2017 roku, została zaprezentowana koncepcja zagospodarowania tzw. Słomianego Rynku przy ul. Kalinowszczyzna. Słomiany Rynek to plac pomiędzy ulicami Kalinowszczyzna, a Towarową. W XVI wieku był tu targ, dzisiaj to niezagospodarowana zielona przestrzeń.

Projekt był zgłoszony do pierwszej edycji Zielonego Budżetu Miasta Lublin. Koncepcja powstała w wyniku wspólnych prac z mieszkańcami. Na przygotowanie projektu rewitalizacji Słomianego Rynku miasto przeznaczyło 71 tys. zł. Prace realizowała lubelska Fundacja Teren Otwarty oraz Lubelska Grupa Badawcza. Organizacje te zostały wybrane w wyniku otwartego konkursu ofert. Swój realny wkład w ostateczną koncepcję projektu mieli głownie mieszkańcy, instytucje związane ze Słomianym Rynkiem oraz przedsiębiorcy działający na tym terenie.

Koncepcja zakłada powstanie trzech wysp zabaw dla dzieci: w jednej z nich mają się znaleźć kamienie, w drugiej piasek, a w trzeciej element inspirowany motywem snopka. Odnowiony może zostać również XIX-wieczny zdrój. W planach jest także scena plenerowa od strony ulicy Kalinowszczyzna. Teren został podzielony na trzy strefy, podobnie jak miało to miejsce w 1954 roku.

Pierwsza i umieszczona najbardziej na zewnątrz to strefa zielona. Pokryta zostanie roślinnością, która oddzieli teren placu od okalających go ulic, powstanie tu również punkt widokowy. Dzisiaj w tym miejscu są pozostałości po zdroju ulicznym – studni, z której wodę w drugiej połowie XIX wieku czerpała cała dzielnica. Studnia zostanie zachowana i otoczona łąką, a teren wokół wyposażony w ławki.

Strefa zielona płynnie przechodzić będzie w drugą w kolejności, strefę przeznaczoną do zabawy. To tutaj wybudowany zostanie nowoczesny plac podzielony na wyspy zabaw, każda o innej powierzchni, np. kamienna, piaskowa, a nawet krąg wodny. Takie rozmieszczenie pozwoli dzieciom na bezpieczną zabawę z dala od ulic i ulicznego hałasu.

Trzecia, największa strefa znajdzie się w centralnej części i przypominać będzie klasyczny park. To tu odpoczniemy spacerując po mini lesie lub rozkładając piknikowe koce na polanie wypoczynkowej. Tutaj również odbywać mają się wszelkie festyny. Do tego celu na skarpie wybudowany zostanie amfiteatr i scena plenerowa. Sam amfiteatr wyposażony ma zostać w dwie sceny – jedną drewnianą, służącą na co dzień i drugą, rozkładaną tylko na czas festynów.

Dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas przeznaczono teren znajdujący się na końcu parku – polana służąca do uprawiania sportu znajdzie się w pobliżu postoju rowerów miejskich. Cały teren zamykać będzie część zielona z punktem widokowym i licznymi miejscami do siedzenia.

 

Poniżej zamieszczamy prezentację opisującą etapy realizacji projektu oraz finałową koncepcję.

Do pobrania