W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

III Europejski Kongres Gmin Przyjaznych Rodzinie

III Europejski Kongres Gmin Przyjaznych Rodzinie
15.11.202207:47

Lublin uczestniczył w III Europejskim Kongresie Gmin Przyjaznych Rodzinie. Celem międzynarodowego spotkania było omówienie trudności, jakie napotykają młodzi ludzie na drodze realizacji swoich życiowych projektów. Była to też okazja do zaprezentowania dobrych praktyk z zakresu lokalnych polityk miast europejskich wspierających młodych ludzi w ich wyborach. Nasze miasto reprezentowała Monika Lipińska, Zastępca Prezydent Miasta Lublin ds. Społecznych.

– Zachodzące obecnie zmiany demograficzne wymagają korekty w obszarze polityki społecznej. Działania te koncentrują się na stwarzaniu jak najlepszych warunków dla funkcjonowania polskich rodzin i podejmowaniu przez nie świadomych decyzji o rodzicielstwie, kierunku kształcenia swojego potomstwa i zabezpieczenia im bezpieczeństwa oraz godnego życia w przyszłości. Od lat wspieramy lubelskie rodziny, w szczególności młodzież, doceniając ich znaczącą rolę w budowaniu lokalnej kultury czy współodpowiedzialności społecznej. Niezbędna do tego jest efektywna współpraca pomiędzy Miastem, organizacjami pozarządowymi, uczelniami wyższymi, szkołami, biznesem oraz rodzinami. Jesteśmy przekonani, że w tym obszarze Lublin ma wiele do zaprezentowania, również na forum europejskim, tym bardziej, że jako pierwsze miasto w Polsce zdobył tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Chcemy zapewnić młodym ludziom realny wpływ na współtworzenie i rozwój różnych elementów miasta z korzyścią dla całej społeczności – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydent Miasta Lublin ds. Społecznych.

3. edycja wydarzenia, w tym roku pod hasłem „Przełamywanie barier: Lokalne polityki rodzinne dla przyszłości młodych ludzi”, była okazją do rozmów o powodach, dla których młodzi ludzie niechętnie decydują się na zakładanie rodzin. Skupiono się także na tym, co obecnie utrudnia realizację celów stawianych sobie przez europejską młodzież, czyli skutkach pandemii, wojnie w Ukrainie, kryzysie energetycznym czy wzroście kosztów życia. Zwrócono również uwagę na to jak ważne jest zapewnienie sprawiedliwych, zrównoważonych warunków pracy i dbanie o ochronę socjalną młodych ludzi oraz wprowadzenie strategii równości płci w zatrudnieniu. W wydarzeniu brali udział przedstawiciele m.in. z Węgier, Hiszpanii, Włoch i Portugalii.

Podczas Kongresu głos zabrali przedstawiciele młodego pokolenia z takich krajów jak Polska, Hiszpania i Niemcy. Przedstawili swoje spostrzeżenia oraz obawy na temat zmieniających się perspektyw, problemów w relacjach międzypokoleniowych, braku realnego wpływu na lokalna politykę czy problemów ekonomicznych i mieszkaniowych.

Kongres był elementem zakończonego dwuletniego procesu Certyfikacji Samorządów Przyjaznych Rodzinom realizowanego przez Ogólnopolski Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” oraz Europejską Konfederację Dużych Rodzin. Lublin znalazł się wśród pierwszych 8 samorządów Polskich, które ukończyły ten proces tj. Szczecin, Grodzisk Mazowiecki, Lubochnia, Gdynia, Tomaszów Mazowiecki oraz Trzebnica. Celem certyfikacji jest ocena obecnych działań podejmowanych w obszarze polityki rodzinnej prowadzonej przez samorząd.