W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Jak dobrze mieć babcię i dziadka

Jak dobrze mieć babcię i dziadka
21.01.202211:35

Dzień Babci i Dzień Dziadka są okazją do szczególnego zwrócenia uwagi na najbliższych seniorów i podziękowania za troskę, którą otaczają młodsze pokolenia. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, sytuacja epidemiczna uniemożliwia spotkanie podczas Miejskiego Dnia Babci i Dziadka. W zamian za to zapraszamy do uczestnictwa w międzypokoleniowym projekcie „Jak dobrze być babcią lub dziadkiem, jak dobrze mieć babcię i dziadka".

– Babcia i dziadek odgrywają niezwykle ważną rolę w życiu dziecka, tworzą inny niż z rodzicem rodzaj relacji dziecko-dorosły. Ich ciepło, życzliwość i życiowa mądrość budują tożsamość młodych ludzi oraz kształtują osobowość. Pomimo różnicy pokoleniowej, te dwa światy wzajemnie korzystnie na siebie wpływają. Oprócz prezentów, które możemy dziś wręczyć naszym babciom i dziadkom, najcenniejszym darem jest ofiarowany im czas. Nasza obecność, wspólne rozmowy, bliskość będą na pewno bardzo oczekiwanym podarunkiem – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Międzypokoleniowy projekt „Jak dobrze być babcią lub dziadkiem, jak dobrze mieć babcię i dziadka" to zachęta do sięgnięcia po wspomnienia związane z dziadkami. Spisane w dowolnej formie - na przykład listu, opowiadania, wiersza, relacji - będą publikowane na stronie internetowej Miasta Lublin. Inicjatywa ma zaangażować zarówno starszych i młodszych. Udział w niej może oznaczać m.in. pomoc babci lub dziadkowi w spisaniu wspomnień i wysłaniu ich drogą elektroniczną, rozmowę, wypytanie o losy przodków, wspólne spędzenie czasu, oglądanie zdjęć. Starsze osoby mogą przywołać z pamięci dowolne wydarzenie z udziałem dziadków, zestawić swoje bycie babcią czy dziadkiem z tym, kiedy sami byli wnukami. Na uwagę zasługują zarówno wyjątkowo ważne wydarzenie, jak i szczegóły rodzinnej historii.

Teksty o długości nieprzekraczającej jednej strony A4 i należy przesyłać mailem na adres: wips@lublin.eu. Powinny zawierać nazwisko i imię autora, ale można zastrzec opublikowanie materiału pod pseudonimem (ograniczając publikację nazwiska i imienia do wiadomości redakcji). Termin nadsyłania prac mija z końcem lutego. Przesłanie tekstu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na jego publikację.