W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Druga edycja Festiwalu Legend Lubelskich

Druga edycja Festiwalu Legend Lubelskich
20.09.201614:34

Zapraszamy na drugą edycję Festiwalu Legend Lubelskich, który odbędzie się w sobotę 24 września br. W tym dniu cofniemy czas o kilkaset lat, aby odkrywać tajemnice dawnego Lublina i jego mieszkańców okresu średniowiecza, renesansu, baroku, oświecenia i międzywojnia. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję zobaczyć jak wyglądało życie w dawnych czasach, poznać nieznane fakty historyczne z życia miasta, które przez stulecia obrosły legendami, wziąć udział w interaktywnych i teatralizowanych działaniach z dawnych epok.

Festiwal jest wydarzeniem szczególnie istotnym w kontekście zbliżającego się jubileuszu 700-lecia miasta Lublina – przybliża mieszkańcom i turystom nie tylko legendy naszego miasta, ale przede wszystkim opowiada jego historię przez pryzmat mniej znanych faktów historycznych.

Podczas bieżącej edycji zobaczymy dwa premierowe spektakle oparte na lubelskich legendach – Dintojrę (legendę o kamieniu nieszczęścia) i Pożar w Zamtuzie (historię wielkiego pożaru miasta snutą m.in przez miejskiego kata), które powstały we współpracy Łukasza Witt-Michałowskiego z Marcinem Wrońskim. Nie zabraknie także legendy o pięknej i występnej córce Złotnika – Złotniczance oraz opowieści improwizowanych w wykonaniu Teatru Improv Poławiacze Pereł. Specjalnym gościem Festiwalu będzie krakowski Teatr Dono, który w stylistyce komedii dell’arte przybliży życie mieszczan dawnych epok. Archiwum Kryminalne zaprasza do rozwiązywania mrocznych zagadek z okresu międzywojnia.

W programie znalazły się propozycje przygotowane specjalnie dla dzieci – cykl zabaw inspirowanych historiami bohaterów legend, gra miejska, warsztaty tańca dawnego z Zespołem Beliguardo, zajęcia plastyczne i spacery z przewodnikiem.
Specjalny program wydarzeń został przygotowany dla osób niesłyszących:

  • godz. 13.00 – Dintojra – spektakl / Brama Trynitarska
  • godz. 14.00 – Córka Złotnika – spektakl / ul. Złota
  • godz. 15.00 – Pożar w Zamtuzie – spektakl / Plac Rybny
  • godz. 16.00 – Spacer z przewodnikiem / Brama Krakowska

Szczegółowe informacje i dokładny Program Festiwalu Legend Lubelskich znajdują się w załączniku i na stronie internetowej.

Pliki do pobrania