W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pakiet informacji dla seniorów

Pakiet informacji dla seniorów
07.04.202008:25

Drodzy Seniorzy,

dla Państwa bezpieczeństwa, z powodu wymogów epidemiologicznych musieliśmy znacznie ograniczyć możliwość bezpośredniego kontaktu z Wydziałem Inicjatyw i Programów Społecznych, Radą Seniorów Miasta Lublin oraz organizacjami pozarządowymi. W tym trudnym czasie oferujemy Państwu wsparcie i pomoc w bezpiecznej formie kontaktu telefonicznego. Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania, jakie nasuną się Państwu w związku z obecną sytuacją seniorów.

Pod poniższymi numerami telefonów czekają życzliwe osoby, które chętnie pomogą w rozwiązywaniu trudności:

  • 81 466 30 50, 697 620 669 – Wydział Inicjatyw i Programów Społecznych, Urząd Miasta Lublin, poniedziałek – piątek, godz. 7.30 – 15.30
  • 81 46 66 999 – Tele60+ możliwość uzyskania porady lub wsparcia psychologicznego, poniedziałek – piątek, godz. 17.00 – 20.00
  • 81 466 53 30, 882 431 094 – Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lublinie, poniedziałek – piątek, godz. 7.30 – 15.30
  • 81 466 55 46, 81 466 55 47, 81 466 55 48 – Centrum Interwencji Kryzysowej, poniedziałek – piątek, godz. 7.30 – 19.00
  • 733 588 900 – całodobowy Telefon Zaufania
  • 733 588 600 – Telefon Zaufania, godz. 7.00 – 19.00
  • 81 466 30 50, 697 620 669 – Ewa Dados - Pełnomocnik Prezydenta ds. Seniorów – służy pomocą w rozwiązywaniu wielu senioralnych problemów.

Oferty lokalnych organizacji oferujących pomoc seniorom:

Caritas Archidiecezji Lubelskiej służy seniorom wszechstronną pomocą zarówno w zakresie potrzeb doraźnych, jak i długoterminowych.

  • Od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 14.00 sekretariat dyżuruje pod numerami telefonu: 81 532 95 71 lub 534 003 300
  • Wolontariusze Caritasu oferują pomoc w zakupach. Zgłoszenia przyjmowane są pod nr tel. 668 770 774

Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” wspiera swoich podopiecznych na terenie Lublina i Świdnika. Głównym działaniem Stowarzyszenia mbU jest program Twoja obecność pomaga mi żyć. Wolontariusze obecnie są w stałym kontakcie telefonicznym z podopiecznymi i wspierają ich psychicznie dając w ten sposób poczucie bezpieczeństwa. W razie konieczności reagują także na bieżące potrzeby swoich podopiecznych. Ponadto Stowarzyszenie prowadzi także ogólnopolski telefon zaufania dla seniorów, w którym od poniedziałku do piątku w godzinach od 17:00 do 20:00 pod numerem telefonu 22 635 09 54 można porozmawiać z doświadczonym psychologiem o swoich troskach i obawach związanych z obecną sytuacją.
Osoby, które w obecnej sytuacji jeszcze bardziej odczuwają samotność i chciałyby w przyszłości nawiązać przyjacielską relację z wolontariuszem mogą skontaktować się ze Stowarzyszeniem mali bracia Ubogich w Lublinie. Zgłoszenia potencjalnych podopiecznych będą realizowane w momencie opanowania pandemii w kraju.

Fundacja „Domowe Zacisze” organizuje domową opiekę lekarską i pielęgniarską pacjentom obłożnie chorym i niepełnosprawnym w środowisku domowym oraz przygotowuje chorego i jego rodzinę do samoopieki i samopielęgnacji.

  • tel. 661 874 489.

BĄDŹ ODPOWIEDZIALNY --- ZOSTAŃ W DOMU --- CHROŃ SWOJE ŻYCIE 

ABY UZYSKAĆ POMOC - DZWOŃ

(informacje przygotowano na podstawie materiałów własnych, Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego, źródło: Ministerstwo Zdrowia, źródło: GIS.

Najczęstsze pytania zgłaszane przez lubelskich seniorów i odpowiedzi:

Złożyłem wniosek o Lubelską Kartę Seniora i odbiór przypada na początek kwietnia. Czy i gdzie mogę odebrać moją Kartę?

Chociaż Karty są przygotowane do odbioru zgodnie z ustalonymi wcześniej terminami, w obecnej sytuacji nie zalecamy wychodzenia z domu w celu ich odebrania. Minimalizujmy ryzyko zarażenia siebie i innych wirusem, zwłaszcza że w związku z nałożonymi na nas wszystkich ograniczeniami, z większości ulg proponowanych w ramach Karty i tak nie możemy w tej chwili korzystać. Karty nie przepadną, będą do odbioru w bardziej sprzyjającym czasie, kiedy sytuacja epidemiologiczna wróci do normy.

Jestem osobą starszą, mieszkam sama, nie umiem przestać myśleć, że zachoruję, ten lęk mnie paraliżuje. Czy ktoś może udzielić mi jakiejś pomocy?

Proszę korzystać z telefonicznych porad psychologów i ekspertów. W szczególności polecamy Telewsparcie 60+. Numer telefonu 81 46 66 999, od poniedziałku do piątku w godz. 17-20, jest dedykowany wyłącznie Seniorom. Pod tym numerem można otrzymać profesjonalne wsparcie psychologów. Do Państwa dyspozycji jest też Pełnomocnik Prezydenta ds. Seniorów (81 466 30 50, 697 620 669).

Korzystałam z obiadów dowożonych przez Zespół Ośrodków Wsparcia. Czy te obiady są w dalszym ciągu dostępne?

Oczywiście. Wszystkie osoby, które wcześniej korzystały z tej oferty, mogą zgłosić zapotrzebowanie do Zespołu Ośrodków Wsparcia i otrzymają posiłek. W razie problemów prosimy o kontakt pod numerem telefonu 81 466 55 60.

Mam 75 lat, mieszkam sam, jestem po operacji kolana. Nie mogę teraz sam zrobić zakupów, w których dotychczas pomagała mi sąsiadka, ale przeniosła się do dzieci. Kto mógłby mi pomóc?

Prosimy o telefoniczny kontakt z MOPR (81 466 53 30, 882 431 094) lub z Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Lublin ds. Seniorów (81 466 30 50, 697 620 669).

Jak organizacje mogę odbierać korespondencję, która trafia do biura Lubelskiego Centrum Aktywności Obywatelskiej w okresie, kiedy funkcjonowanie jest ograniczone?

Korespondencja adresowana do organizacji, którym udostępniamy pomieszczenia,jest przez pracowników Wydziału przyjmowana na bieżąco. Sugerujemy jednak, żeby ze względów bezpieczeństwa ograniczyć wizyty w Wydziale do niezbędnego minimum. Po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym, przygotujemy odbiór przeznaczonej dla Państwa korespondencji w taki sposób, żeby mogli ją Państwo bezpiecznie zabrać.

Czy osoby starsze i młodsze są na równie podatne na koronawirusa?

Ludzie w każdym wieku mogą zostać zainfekowani przez nowy koronawirus. Osoby starsze, a także osoby z istniejącymi schorzeniami przewlekłymi (takimi jak astma, cukrzyca, choroby serca) wydają się bardziej podatne ma wystąpienie cięższych objawów choroby. WHO zaleca osobom w każdym wieku podjęcie kroków w celu ochrony przed wirusem, np. poprzez przestrzeganie zasad higieny rąk i higieny dróg oddechowych.

Dlaczego należy nosić rękawiczki w sklepie?

Noszenie rękawiczek w miejscach publicznych zmniejsza ryzyko zakażenia koronawirusem. Pamiętaj! Po zdjęciu rękawiczek należy umyć ręce, a także dbać o to, aby nie dotykać twarzy, nosząc rękawiczki.

Dlaczego tylko osoby po 65. roku życia mogą robić zakupy między 10:00 a 12:00?

Osoby starsze są najbardziej narażone z powodu koronawirusa. Dlatego też chcemy ograniczyć ich kontakt z pozostałymi osobami. To czas, aby zrealizować zakupy bez kontaktu z innymi osobami, które mogą zarażać. Osoby powyżej 65. roku życia mogą robić zakupy też w innych godzinach, ale te dwie godziny są specjalnym czasem do realizacji ich potrzeb.

Czy komunikacja miejska będzie funkcjonować normalnie?

Tak, jednak w autobusie lub trolejbusie tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Najlepiej – żeby co drugie miejsce siedzące pozostało puste. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

ABC BEZPIECZEŃSTWA SENIORA

Jeżeli to możliwe, należy ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych  i poprosić bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych.

Często myj ręce

Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.

Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe

Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają domownicy powinny być starannie dezynfekowane.

Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków

Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.

Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy

Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu

Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.

Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu

Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj  o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie pij ok. 2 litry płynów (najlepiej wodę). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie

Niepokój to naturalny odruch w przypadku występowania nowego zagrożenia zdrowotnego. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych GIS i MZ. Wiedza naukowa to najskuteczniejsze narzędzie w walce z koronawirusem.

W sklepie:

  • Osoby, które przebywają w sklepach, supermarketach, centrach handlowych powinny zawsze pamiętać o tym, że są współodpowiedzialne za zdrowie swoje i innych.
  • W miarę możliwości należy unikać przebywania w miejscach zatłoczonych, utrzymywać odstępy w kolejkach.
  • Pamiętaj o higienie rąk oraz higienie kichania i kasłania, w szczególności przy pakowaniu żywności luzem, nieopakowanej, tj. pieczywo, produkty cukiernicze, orzechy.
  • Ręce w sklepie mają kontakt z powierzchniami roboczymi, pieniędzmi. Do pakowania  używaj dostępnych rękawic foliowych oraz torebek.
  • Niehigienicznym zachowaniem jest przebieranie i dotykanie produktów, które są przeznaczone do spożycia bez mycia i obróbki termicznej (np. pieczywo, bułki, wyroby cukiernicze).
  • Zwracaj uwagę na właściwą higienę układu oddechowego: nie kaszlaj lub/i nie kichaj w stronę innych osób czy towarów.

W domu:

  • Zachowuj właściwą higienę mycia i przygotowania żywności. Jest to priorytet nie tylko w przypadku koronawirusa, ale przede wszystkim typowych zanieczyszczeń mikrobiologicznych prowadzących do zatruć pokarmowych.
  • Myj ręce, narzędzia kuchenne, blaty, robocze, deski.
  • Zawsze pamiętaj o separacji produktów surowych i produktów już przygotowanych do spożycia, tak aby uniknąć zanieczyszczeń krzyżowych w kuchni.