W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Przed nami XI edycja Lubelskich Dni Seniora

Przed nami XI edycja Lubelskich Dni Seniora
05.06.202311:16

Niemal 280 różnego rodzaju wydarzeń czeka na mieszkańców i mieszkanki podczas zbliżających się Lubelskich Dni Seniora. W tegorocznym programie cyklu wydarzeń w dniach od 12 do 16 czerwca znalazły się m.in. koncerty, wystawy, zajęcia sportowe, a także szeroka oferta bezpłatnych badań i konsultacji medycznych.

– Odbywające się już od 2012 roku Lubelskie Dni Seniora to największe święto dojrzałej społeczności naszego miasta. W związku z tym, że obecny rok Europejskiej Stolicy Młodzieży ma szczególny charakter, podczas tegorocznej edycji nie zabraknie akcentów międzypokoleniowych, angażujących zarówno seniorów, jak i młodych mieszkańców. We współpracy z szerokim otoczeniem przygotowaliśmy cały wachlarz atrakcji o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, zdrowotnym i sportowym. W proponowane działania bardzo szeroko włączyły się nasze placówki edukacyjne, kluby i biblioteki, a także nasi partnerzy, co zaowocowało blisko 280 bardzo różnorodnymi wydarzeniami na terenie całego miasta. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z przygotowanej oferty – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Uroczysta inauguracja Lubelskich Dni Seniora wraz z symbolicznym przekazaniem klucza do bram miasta odbędzie się w poniedziałek (12 czerwca) o godz. 12.00 przed Ratuszem. W tym dniu zapraszamy także na wycieczki i popołudniowy koncert piosenek Seweryna Krajewskiego w wykonaniu zespołu Ambitus w Filharmonii Lubelskiej. Wtorek (13 czerwca) to czas na relaks inspirowany naturą. Ogród Botaniczny, Muzeum Wsi Lubelskiej, Ogród Saski, tarasy widokowe CSK i Park Ludowy to miejsca, w których seniorzy będą mogli spędzić aktywnie czas, uczestnicząc w wyprawach plenerowych z przewodnikiem, podziwiać liczne gatunki roślin czy poznawać życie miejskich pszczół. Środa (14 czerwca) to z kolei Dzień Sportu. Wypełnią go treningi gimnastyczne, spacery z kijkami, zajęcia z samoobrony, tai chi i rozgrywki sportowe. Wiele lubelskich szkół przygotowało na ten dzień interesujące oferty – od najprostszych rozgrywek międzypokoleniowych w badmintona, poprzez turnieje siatkówki aż do zajęć kendo. Główną atrakcją w czwartek (15 czerwca) będzie koncert zespołu „2PLUS1” w Filharmonii Lubelskiej o godz. 16.00, a przed południem seans filmowy „HOURIA” w kinie „Bajka”.

W piątek (16 czerwca) zapraszamy na „Dzień Zdrowia Seniora” do hotelu FORUM przy ul. Obywatelskiej 8, gdzie w godz. 11.00-13.00 będzie można skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji medycznych. W ofercie znalazła się m.in.: terapia poprawiająca mikrokrążenie, mobilny analizator składu ciała i możliwość złożenia wniosku i uzyskania na miejscu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Odbędą się także badania przesiewowe słuchu i wzroku u seniorów, m.in. testy Amslera z profilaktyki zaburzeń widzenia związanych z plamką żółtą oraz badania z zakresu presbiopii (starczowzroczności). Zaplanowano także ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy oraz porady specjalistów: fizjoterapeuty, pielęgniarki diabetologicznej i dietetyka. Z kolei pracownicy Urzędu Miasta będą udzielali informacji na temat miejskich programów profilaktycznych.

Dla miłośników historii i osób ceniących obcowanie z tradycją lub zainteresowanych dawnym życiem w Lublinie została przygotowana specjalna oferta autorskich wycieczek z przewodnikiem.

Ponadto, od poniedziałku do czwartku w godz. 9.00-12.00 w Punkcie Informacyjnym przed Ratuszem pracownicy Wydziału Inicjatyw i Programów Społecznych UM Lublin oraz członkowie Rady Seniorów Miasta Lublin będą wydawać harmonogramy Lubelskich Dni Seniora, udzielać informacji na temat form wsparcia osób starszych oraz przyjmować wnioski o wydanie Lubelskiej Karty Seniora.

W Lublinie osoby powyżej 60 roku życia stanowią niemal 30% wszystkich mieszkańców i  mieszkanek. Udział seniorów i seniorek w Polsce stale rośnie – jest globalna tendencja obserwowana w społeczeństwie.

Pliki do pobrania