W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Certyfikat dla czystego ciepła systemowego Lublina

Certyfikat dla czystego ciepła systemowego Lublina
09.01.201809:18

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. otrzymało Certyfikat redukcji emisji PreQurs dla całego lubelskiego systemu ciepłowniczego. Dokument w przejrzysty sposób określa wpływ produkcji i dystrybucji ciepła systemowego na środowisko, w porównaniu do indywidualnego ogrzewania węglowego. Informacje zawarte w certyfikacie wskazują na to ile razy mniej szkodliwych substancji uwalniane jest do powietrza dzięki produkcji ciepła w wyspecjalizowanych elektrociepłowniach zamiast w indywidualnym piecu węglowym

Ze szczegółów audytu lubelskiego systemu ciepłowniczego wynika, że zasilające go elektrociepłownie nie stwarzają zagrożenia przekroczeń dopuszczalnych stężeń szkodliwych substancji w powietrzu w strefie przebywania ludzi. Do tych substancji zalicza się głównie pyły zawieszone i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne.

Ponadto elektrociepłownie produkujące ciepło systemowe w Lublinie charakteryzują się zdecydowanie mniejszymi wskaźnikami emisji w  porównaniu do ciepła z lokalnych kotłowni węglowych. Wskaźniki te są ponad 70 razy mniejsze jeśli chodzi o pyły zawieszone, jak i w przypadku rakotwórczego benzo(a)pirenu.

Budynki zasilane ciepłem systemowym dostarczanym przez Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A są neutralne w zakresie niskiej emisji gdyż w zasadzie nie potrzebują one komina. Budynki takie można oznakować symbolem „NO SMOG” gdyż zgodnie z systemem certyfikacji Instytutu Certyfikacji Emisji Budynków przyznaje się im klasę A z oznaczeniem „NE” (NIE EMITUJĘ lub też NO EMISSION)

Jakość ciepła systemowego potwierdza zatem komplet certyfikatów PreQurs. Jeden dotyczy krotności redukcji ogólnej emisji zanieczyszczeń do powietrza, a drugi krotności redukcji niskiej emisji w porównaniu z budynkiem referencyjnym zasilanym z lokalnej kotłowni węglowej.

- Otrzymane certyfikaty redukcji ogólnej i niskiej emisji potwierdzają, że oferowane przez nas ciepło systemowe stanowi wyjątkowo skuteczne narzędzie do ograniczenia niskiej emisji w Lublinie – podkreśla Jolanta Jańczak, prezes zarządu LPEC S.A.

Uroczyste przekazanie certyfikatów miało miejsce w dniu 8 stycznia br. w siedzibie LPEC S.A. przy ul. Puławskiej 28. Wręczenie certyfikatów poprzedziły prelekcje na temat jakości powietrza w Polsce oraz prezentacja wyników analizy oferowanego przez LPEC S.A. ciepła systemowego w kontekście walki ze smogiem.

Przyznanie LPEC S.A. certyfikatów redukcji emisji PreQurs odbyło się w ramach ogólnopolskiego programu certyfikacji systemów ciepłowniczych wszystkich dostawców ciepła systemowego w Polsce. Dotychczas przyznano certyfikaty dla ponad dwudziestu dostawców ciepła systemowego w Polsce m.in. w Białej Podlaskiej, Opolu, Olsztynie, Wałbrzychu, Inowrocławiu i Gnieźnie.

Pliki do pobrania