W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Czego potrzebuje Lublin? Ruszają konsultacje społeczne

Czego potrzebuje Lublin? Ruszają konsultacje społeczne
21.05.201809:55

„Czego potrzebuje Lublin” jest jednym ze zwycięskich projektów Budżetu Obywatelskiego 2018. W ramach szeroko zakrojonych konsultacji społecznych ankieterzy zapukają do drzwi większości spośród 2 200 losowo wybranych mieszkańców. Do każdego z mieszkańców wysłano już listy z zaproszeniem do udziału w projekcie.

Celem projektu jest poznanie opinii mieszkańców Lublina o jakości życia w naszym Mieście oraz określenie ich potrzeb i oczekiwań w zakresie modernizacji i rozwoju poszczególnych dzielnic. Mieszkańcy będą pytani również o postrzeganie projektów, które już zostały zrealizowane ze środków Budżetu Obywatelskiego. Projekt „Czego potrzebuje Lublin?” zakłada tym samym szerokie konsultacje społeczne, uwzględniające opinie mieszkańców Lublina w różnym wieku, pochodzących z różnych grup społecznych i pełniących rozmaite role społeczne.

Na projekt składa się szereg działań badawczych, które wzajemnie się uzupełniają i wykorzystują różne techniki badawcze. Największym przedsięwzięciem jest reprezentatywne badanie mieszkańców Lublina, które rozpocznie się 25 maja. Ankieterzy Instytutu Badawczego IPC Sp. z o.o. z Wrocławia zaczną odwiedzać wyłonionych w losowaniu mieszkańców w ich domach. Mają za zadanie przeprowadzenie co najmniej 1 100 wywiadów, które powinny trwać nie dłużej niż pół godziny.

Chciałbym bardzo zachęcić mieszkańców do tego, by otworzyli ankieterom drzwi swoich domów i poświecili swój czas na udział w konsultacjach. Im więcej osób weźmie w nich udział, tym bardziej rzetelne będą uzyskane wyniki. Ustalenia z tych konsultacji zostaną wykorzystane m.in. w procesie tworzenia nowej strategii rozwoju Lublina po 2020 roku - mówi dr Mariusz Sagan, Dyrektor Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów UM Lublin.

Ankieter najpierw poprosi każdego mieszkańca o podpisanie oświadczenia o zgodzie na udział w badaniach. Kwestionariusze są anonimowe, a pozyskane informacje będą podlegać tajemnicy statystycznej. W razie jakichkolwiek wątpliwości, np. w celu weryfikacji tożsamości ankietera, mieszkaniec może zadzwonić do Urzędu Miasta wybierając numer telefonu podany w liście zapraszającym do udziału w konsultacjach.

Badanie społeczne jest oparte na solidnych podstawach metodologicznych, co pozytywnie wyróżnia je od większości badań tego typu. Dobór próby jest reprezentatywny, tzn. każdy zameldowany mieszkaniec Lublina miał jednakową szansę na znalezienie się w wylosowanej grupie respondentów. Co więcej, podmiot realizujący badanie musi wykazać wysoki współczynnik realizacji badania. Podobną metodologię stosuje się w Europejskim Sondażu Społecznym czy badaniach realizowanych przez Główny Urząd Statystyczny - dodaje Robert Żyśko, Kierownik Referatu ds. strategii i analiz społeczno-gospodarczych w Wydziale Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin.

Raport z badań zostanie przedstawiony pod koniec bieżącego roku. Projekt realizowany jest przez Referat ds. Strategii i analiz społeczno-gospodarczych w Wydziale Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin we współpracy z Biurem Partycypacji Społecznej.