W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Miasto kontynuuje bezpłatną opiekę stomatologiczną dla lubelskich uczennic i uczniów

Miasto kontynuuje bezpłatną opiekę stomatologiczną dla lubelskich uczennic i uczniów
29.03.202409:34

Podobnie jak w poprzednich latach dzieci i młodzież z Lublina mogą skorzystać z bezpłatnej opieki stomatologicznej. Miasto kontynuuje realizację „Programu profilaktyki próchnicy zębów dla uczniów lubelskich szkół”. Tegoroczna edycja potrwa do 15 listopada.

– Program walki z próchnicą jest realizowany przez Miasto od 2009 roku. Pozwala na zwiększenie dostępności do świadczeń opieki stomatologicznej w ramach funkcjonujących na terenie szkół gabinetów stomatologicznych i stanowi uzupełnienie świadczeń oferowanych przez NFZ. Usługi stomatologiczne w lubelskich szkołach to nie tylko bieżące leczenie i kontrola, ale także prowadzenie działań edukacyjnych, które podnoszą świadomość i pozwalają na utrwalenie dobrych nawyków wśród uczennic i uczniów funkcjonujących w mieście placówek oświatowych. Zachęcam rodziców do wyrażenia zgody na udział dzieci i młodzieży w miejskim programie opieki stomatologicznej – mówi Anna Augustyniak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Celem programu jest zmniejszenie występowania próchnicy zębów u dzieci i młodzieży uczęszczającej do lubelskich placówek oświatowych. Jest on adresowany do uczennic i uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz ośrodków szkolno-wychowawczych, a także ich rodziców lub opiekunów i nauczycieli. O objęciu dziecka opieką stomatologiczną w ramach programu decyduje zgoda jego rodziców lub opiekunów wyrażona w formie pisemnej. Świadczenia stomatologiczne będą wykonywane w 55 gabinetach zlokalizowanych na terenie szkół lub w ich pobliżu i będą obejmować leczenie zębów materiałami światłoutwardzalnymi oraz profilaktykę stomatologiczną – lakowanie i lakierowanie zębów. Działania medyczne wspierane są działaniami edukacyjnymi skierowanymi zarówno do uczennic i uczniów, jak i ich rodziców.

Na realizację programu w roku 2024 Miasto przeznaczyło kwotę 900 tys. zł. Program będzie realizowany do 15 listopada br. lub do czasu wykorzystania przyznanych środków.