W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Otwarcie Skweru Prof. Kazimierza Górskiego – wybitnego lubelskiego muzykologa

Otwarcie Skweru Prof. Kazimierza Górskiego – wybitnego lubelskiego muzykologa
10.06.202110:43

W sobotę (12 czerwca) o godz. 13.00 przy ul. Organowej 7 odbędzie się uroczyste otwarcie Skweru Profesora Kazimierza Górskiego – profesora sztuk muzycznych, muzykologa i wychowawcy. Po uroczystości plenerowej, o godz. 16.00 w Kościele Akademickim KUL (ul. Radziszewskiego 7) zostanie odprawiona msza św. w intencji śp. Profesora.

Skwer przy ul. Organowej zlokalizowany między budynkami nr 1, 7 i 9 otrzymał imię prof. Kazimierza Górskiego, uchwałą radnych Rady Miasta Lublin z dnia 15 października 2020 roku. Ta forma upamiętnienia prof. Kazimierza Górskiego, jako wyraz uznania dla tego wybitnego dyrygenta, muzykologa, kompozytora i wychowawcy wielu pokoleń lubelskich chórzystów, została zaproponowana przez Stowarzyszenie Camerata Lubelska.

Prof. Kazimierz Górski urodził się 25 marca 1944 r. w Rakowie, zmarł 30 czerwca 2009 roku w Lublinie. Ukończył Instytut Muzykologii KUL i Wydział Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie dyrygentury profesora Stefana Stuligrosza. W latach 1976-1998 wykładał w Instytucie Muzykologii KUL, 1980-2009 w Instytucie Muzyki UMCS, gdzie kierował Zakładem Dyrygentury Wokalno-Instrumentalnej i Zakładem Teorii Muzyki. Od 1993 profesor zwyczajny. Przez ponad 35 lat lat kierował chórami lubelskimi. W 1969 roku reaktywował Chór Akademicki UMCS, następnie w latach 1971–1998 był dyrygentem Chóru Akademickiego KUL. W 2001 roku założył przy Wydziale Artystycznym UMCS zespół wokalno-instrumentalny Camerata Lubelska, z którym realizował własne unikatowe projekty muzyczne. Był wielkim miłośnikiem Lublina. Ze względu na walory krajobrazowe i muzyczne nazewnictwo ulic, w sposób szczególny upodobał sobie dzielnicę Czechów. Tutaj mieszkał przy ul. Organowej 5.

Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Camerata Lubelska oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa Rudnik w Lublinie.