W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

W Światowy Dzień Zwierząt przypominamy o podopiecznych lubelskiego schroniska

W Światowy Dzień Zwierząt przypominamy o podopiecznych lubelskiego schroniska
04.10.201909:54

Nazan, Kubuś, Tojura, czy Celina czekają na nowy dom. To piękne psy i koty porzucone przez właścicieli, teraz są podopiecznymi lubelskiego schroniska. Dziś w Światowy Dzień Zwierząt przypominamy o bezdomnych czworonogach, tych najbardziej potrzebujących troski i uwagi.

W lubelskim schronisku przy ul. Metalurgicznej 5 przebywa około 219 psów i 95 kotów. Są tu także zwierzęta egzotyczne. Egzotarium to jedyna taka placówka w kraju, łączy funkcję schroniska, centrum rehabilitacji oraz ośrodka edukacyjnego. Pod opieką jest tu 68 zwierząt - żółwi, jaszczurek, węży, pająków, a nawet skorpionów.

Do lubelskiego schroniska przybywają zwierzęta z wypadków komunikacyjnych, takie, które zgubiły się właścicielom, ofiary ludzkiej przemocy, porzucone, czy którymi po śmierci pana już nie miał się kim zająć.

- Zwierzęta, które do nas trafiają są po przejściach, często zaniedbane, wycofane. Musimy zabiegać o to, żeby nam zaufały, dopiero po jakimś czasie otwierają się i łakną kontaktu - mówi Bożena Kiedrowska, dyrektor Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie.

Przyjmowane zwierzęta poddawane są 2 tygodniowej kwarantannie i obserwacji. W tym czasie zwierzęta zagubione czekają na właściciela. Później stają się rezydentami schroniska, są poddawane sterylizacji i znakowaniu; psy poprzez chipowanie, a koty poprzez znakowanie ucha.

- Zwierzęta młode, rasowe są u nas dość krótko, trudniej znaleźć nowy dom zwierzętom chorym, czy starym. Ludzie obawiają się, że nie podołają finansowo lub fizycznie w utrzymaniu takiego pupila - opowiada dyrektor Bożena Kiedrowska.

Do adopcji oddawanych jest średnio miesięcznie 50 psów i 25 kotów, podobna liczba zwierząt przybywa w każdym miesiącu do schroniska.

- Co raz częściej właściciele zwierząt przyjeżdżają po nie. Obecnie około 50% zwierząt, które do nas trafia odbierają właściciele. Cieszę się, że ta odpowiedzialność, dojrzałość społeczeństwa stale rośnie i osoby zgłaszają się do nas po swoje zguby - mówi dyrektor Bożena Kiedrowska.

W schronisku zwierzęta mają zapewnioną opiekę bytową i lekarsko-weterynaryjną, są zabierane na spacer, karmione, pielęgnowane i leczone. Zwierzaki są związane z opiekunami i wolontariuszami schroniska.

Prężnie działają również wolontariusze, którzy w dużym skrócie zajmują się poprawą dobrostanu swoich podopiecznych oraz zwiększaniem ich szansy na adopcję.

- Nasza praca polega głównie na zapewnianiu zwierzętom ludzkiego towarzystwa, uczeniu ich podstaw dobrego zachowania, socjalizowaniu ich oraz dbaniu o ich dobry wygląd. Organizujemy naszym podopiecznym zdjęcia i kolaże, wystawiamy ogłoszenia w internecie, promujemy schronisko na facebooku i różnych akcjach na terenie Lublina - zapewnia Weronika Garbarz wolontariuszka schroniska.

W Światowy Dzień Zwierząt szczególnie apelujemy o rozważenie adopcji psa lub kota ze schroniska. Jeśli nie zależy nam na zwierzaku rasowym, po którym oczekujemy bardzo określonych cech charakteru, warto wybrać się do schroniska i zapoznać się z jego mieszkańcami.

- Każdy zwierzak jest inny, różnią się rasą, wielkością, ale i charakterem - jeden kocha długie spacery, drugi uwielbia się przytulać, inny lubi psoty, czy drapanie za uszami, dlatego każdy, kto kocha zwierzęta, może znaleźć w schronisku swojego przyjaciela. Pracownicy placówki chętnie opowiedzą o każdym z naszych mieszkańców - przekonuje dyrektor Bożena Kiedrowska.

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt zostało wybudowane i sfinansowane przez Urząd Miasta Lublin w 2007 r. Bezpośredni nadzór nad Schroniskiem sprawuje Wydział Ochrony Środowiska. Schronisko mieści się przy ul. Metalurgicznej 5. Schronisko dysponuje pomieszczeniami dla psów: 48 boksów (wew. i zew.), 36 pomieszczeń do kwarantanny (18 wew. i 18 zew.), 3 izolatki. Miejscami dla kotów: 22 boksy (11 zew. i 11 wew.), 3 izolatki po 12 klatek oraz kwarantanną zewnętrzną – 8 boksów. Mieści się tu także egzotarium to jedyna taka placówka w kraju, która łączy funkcję schroniska, centrum rehabilitacji oraz ośrodka edukacyjnego dla zwierząt egzotycznych. Schronisko prezentuje swoich podopiecznych na profilu na Facebooku oraz na swojej stronie internetowej: www.schronisko-zwierzaki.lublin.pl.