W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Złap deszczówkę – program na półmetku

Złap deszczówkę – program na półmetku
20.07.202109:28

Trwa realizacja projektów w ramach miejskiego programu małej retencji „Złap deszczówkę”. W pierwszym półroczu 2021 roku Miasto Lublin podpisało kolejnych 45 umów z mieszkańcami na realizację systemów zatrzymywania wód opadowych w gospodarstwach domowych.

– Projekty małej retencji są równie ważne jak duże zadania w zakresie gospodarki wodnej. Pozwalają na gromadzenie wód opadowych i ich wykorzystywanie, ale też uczą, że mamy wpływ na środowisko naturalne w najbliższym otoczeniu. Są skutecznym narzędziem w przeciwdziałaniu skutkom suszy na poziomie lokalnym. W tym roku rozpatrzyliśmy już kolejne wnioski w naszym miejskim programie. Podobnie jak w roku ubiegłym, zainteresowaniem mieszkańców Lublina cieszą się zarówno instalacje polegające na budowie zbiorników podziemnych, jak również wolnostojące zbiorniki naziemne na deszczówkę – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

W ogłoszonym w 2020 roku naborze do Programu ochrony zasobów wodnych dla miasta Lublina, z możliwości ubiegania się o miejską dotację skorzystało 129 mieszkańców. W ubiegłym roku Miasto przyznało pierwszych 21 dotacji na łączną kwotę ponad 76 tys. zł. W tym roku Miasto przeznaczy 450 tys. zł, co pozwoli na zrealizowanie wszystkich złożonych w 2020 roku wniosków. W tym roku Wydział Gospodarki Komunalnej rozpatrzył kolejne 95 wniosków, zawarł 45 umów dotacyjnych oraz rozliczył projekty 10 gospodarstw domowych na łączną kwotę ponad 23 tys. zł, w ramach których powstało 6 zbiorników podziemnych, 6 naziemnych oraz 1 oczko wodne. Pozostałe zadania są w trakcie realizacji.

Wnioski o dofinansowanie do miejskiego programu budowy systemów małej retencji mogły składać osoby fizyczne – właściciele lub osoby posiadające inny tytuł prawny do lokali mieszkalnych i nieruchomości położonych w granicach administracyjnych Lublina. Wysokość dofinansowania wynosi 70% poniesionych kosztów kwalifikowanych, maksymalnie 5 tys. zł na jedną nieruchomość.

Informacje dotyczące Programu ochrony zasobów wodnych dla miasta Lublina można otrzymać w Wydziale Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin, tel. 81 466 31 50.

Fotografie rozwiązań zrealizowanych w ramach miejskiego programu małej retencji