W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Barszcz Sosnowskiego - cechy charakterystyczne rośliny

Barszcz Sosnowskiego - cechy charakterystyczne rośliny
08.06.201708:33

Otrzymujemy pierwsze sygnały od mieszkańców dotyczące występowania Barszczu Sosnowskiego na terenie Lublina. Pracownicy Biura Miejskiego Architekta Zieleni monitorują miejsca najczęstszego występowania rośliny w poprzednich latach. Prosimy o zachowanie ostrożności i zgłoszenie miejsca, w którym napotkany został barszcz. Prezentujemy zdjęcia roślin, które go przypominają, ale nim nie są.

Barszcz Sosnowskiego to roślina inwazyjna wywołująca podrażnienia, oparzenia skóry i reakcje alergiczne, o potężnej budowie, uzyskująca wysokość od 2-4 metrów. Jego kwiaty przypominają parasol, są w kolorze białym lub różowawym, a liście są w odcieniu żywej zieleni w kształcie trójlistkowym (tzn. złożonym z 3 segmentów, nieparzystopierzaście), blaszka liściowa z zaokrąglonymi brzegami. Łodyga jest silnie bruzdowana, pokryta fioletowymi plamkami. Barszcz Sosnowskiego kwitnie od czerwca do przełomu lipca i sierpnia.

W przypadku napotkania barszczu mieszkańcy powinni zachować ostrożność i skontaktować się ze Strażą Miejską (tel. 986, e-mail: ) lub Biurem Miejskiego Architekta Zieleni (tel. 81 466 26 80, e-mail: ). Po zgłoszeniu, na miejsce z wizją lokalną, uda się Eko Patrol Straży Miejskiej lub pracownicy MAZ, którzy określą czy dana roślina to faktycznie Barszcz Sosnowskiego i w razie potrzeby zabezpieczą teren.

W poprzednich latach około 60-70% przypadków dotyczyło roślin niegroźnych, a nawet występujących w Polsce pod ochroną. Barszcz Sosnowskiego mylony jest często m.in. z barszczem zwyczajnym, arcydzięglem, pasternakiem czy krwawnikiem. W załączeniu znajdą Państwo szczegółowy opis i zdjęcia tych roślin.

W przypadku zgłoszeń występowania barszczu na prywatnych działkach lub posesjach udzielamy wszelkich informacji dotyczących możliwości wyniszczenia rośliny i ich likwidacji. Usunięcie rośliny jest możliwe jedynie w odpowiednim ubraniu (stroju ochronnym) w masce i rękawiczkach oraz krytym obuwiu dopiero po zachodzie słońca lub wczesnym rankiem, przy niższej temperaturze powietrza (np. w chłodniejszy dzień). Roślina ścinana jest przy samej ziemi, następnie należy ją włożyć do papierowego worka i spalić w ustronnym miejscu. Miejsce po roślinie musi być skroplone środkiem chwastobójczym o składzie chemicznym przeznaczonym do tego typu działań.

Pliki do pobrania

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie