W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kolejne drzewa mogą zyskać status pomnika przyrody

Kolejne drzewa mogą zyskać status pomnika przyrody
25.01.201713:42

Na najbliższej sesji Rady Miasta Lublin, która odbędzie się 2-go lutego 2017 roku poddana zostanie pod głosowanie uchwała w sprawie ustanowienia czterech drzew pomnikami przyrody.

Jako pomnik przyrody ustanawia się między innymi drzewa i krzewy wyróżniające się osiągniętym wiekiem lub rozmiarami spośród drzew i krzewów tego samego gatunku występujących na obszarze gminy albo osiągające rozmiary rzadko spotykane w kraju lub regionie.

Kryteria uznania za pomnik przyrody nie są precyzyjne, uwzględnia się głównie obwód w tzw. pierśnicy tj. na wysokości 130 cm od gruntu, oraz stan zdrowotny. Nie ma również prawnie ustalonych wymiarów minimalnych, powyżej których drzewo zasługuje na ochronę prawną, ale zwyczajowo przyjmuje się iż na taką ochronę zasługują dęby o obwodzie pnia powyżej 300 cm, klony powyżej 225 cm oraz lipy powyżej 300 cm.

Najbardziej okazałym spośród proponowanych kandydatów na pomniki przyrody jest ponad 200 letni dąb szypułkowy rosnący na niewielkim stoku przy ulicy Onyksowej 21. Drzewo to ma około 19 metrów wysokości i 420 cm obwodu pnia. Pokaźny dąb to pozostałość zagajników dębowych porastających niegdyś tereny obecnej dzielnicy Czuby. Ogromnym walorem drzewa oprócz rozmiarów i wieku jest jego kondycja zdrowotna. Przyszły pomnik jest największym i najbardziej wyróżniającym się drzewem w okolicy przez co łatwo można go zauważyć.

Trzy pozostałe drzewa rosną w pasie drogowym ulicy Romanowskiego 56 i 58. Ponad 120 letni klon pospolity o obwodzie pnia 245 cm jest drzewem o unikalnych walorach przyrodniczych, estetycznych i krajobrazowych. Dwie lipy natomiast nie spełniają co prawda zwyczajowego kryterium dla tego gatunku, jednak z uwagi na wiek (ponad 100 lat i 80 lat), dobrą kondycję zdrowotną oraz cenną rolę w środowisku przyrodniczym należy objąć je szczególną ochroną jako starodrzew ulicy Romanowskiego.  

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie