W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Konsultacje społeczne - Program ochrony środowiska przed hałasem

Konsultacje społeczne - Program ochrony środowiska przed hałasem
23.10.201809:47
Ruszyły konsultacje społeczne projektu Programu ochrony środowiska przed hałasem dla Miasta Lublin. W ramach konsultacji społecznych mieszkańcy mogą zgłaszać swoje propozycje, jak również wnosić uwagi do rozwiązań zaproponowanych w programie do 12 listopada e-mailowo na adres , przez platformę ePUAP, a także w Wydziale Ochrony Środowiska przy ul. Zana 38 w godzinach 7:30-15:30 lub Biurach Obsługi Mieszkańców.


W 2017 roku powstała mapa akustyczna diagnozująca obszary na terenie miasta Lublin, zagrożone ponadnormatywnym oddziaływaniem hałasu pochodzącego z trzech źródeł: drogowego, kolejowego i przemysłowego. Mapa ta stanowi podstawowe źródło danych do opracowywania programu ochrony środowiska przed hałasem. Program określa niezbędne priorytety oraz wskazuje działania, mające na celu zmniejszenie uciążliwości poprzez ograniczenie emisji dźwięku do poziomu dopuszczalnego.

W ramach programu przedstawiono zalecenia w postaci rozwiązań technicznych oraz kierunki działań dla obszarów położonych w granicach administracyjnych miasta Lublin, gdzie wskaźnik M, charakteryzujący wielkość przekroczenia oraz liczbę mieszkańców na danym terenie, przyjmuje największą wartość. W oparciu o ten wskaźnik realizacja działań naprawczych została podzielona na trzy etapy: krótkookresowe na lata 2018 – 2022, średniookresowe na lata 2023 – 2027 oraz długookresowe, których realizacja przypadnie po 2027 roku. Głównym źródłem ponadnormatywnej emisji hałasu w Lublinie jest ruch drogowy. Obszary o wysokim priorytecie narażenia na hałas występują w pobliżu największych ciągów komunikacyjnych miasta. Najmniejsze przekroczenia akustyczne zaobserwowano w zakresie hałasu przemysłowego. Są miejscowe i występują na niewielkiej powierzchni sąsiadującej z zakładami przemysłowymi.

Obowiązek tworzenia planów działań dla potrzeb zarządzania problemami hałasu i skutkami jego oddziaływania wprowadzony został dyrektywą Parlamentu Europejskiego.

Mieszkańcy mogą zapoznać się z projektem programu, który dostępny jest na stronie internetowej BIP. Wygenerowanie Mapy akustycznej w miejskim Geoportalu - http://geoportal.lublin.eu/ możliwe jest poprzez wybranie kolejno serwisu mapowego Przyrodniczy, a następnie w umieszczonej w górnej lewej części mapy opcji "warstwy mapy" należy wybrać opcję MAPA AKUSTYCZNA 2017 (opcja znajduje się pod zakładką OCHRONA ŚRODOWISKA)

Pliki do pobrania

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie