W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lublin z aplikacją do weryfikowania deklaracji o opłatach za odpady

Lublin z aplikacją do weryfikowania deklaracji o opłatach za odpady
01.07.202211:24

Lublin skorzysta z aplikacji wykrywającej niespójności w deklaracjach określających wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, stworzonej na zlecenie Świdnika. Miasta zawarły porozumienie w sprawie nieodpłatnego udostępnienia aplikacji.

– Liczymy na to, że narzędzie, które opracowano na zlecenie Miasta Świdnik, usprawni nam proces weryfikacji deklaracji o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, dlatego też zdecydowaliśmy się na współpracę i wykorzystanie aplikacji. Przed nami etap testów i sprawdzania rozwiązań technicznych w warunkach lubelskich. Zawarte porozumienie ma również na celu wymianę doświadczeń dotyczących wdrażania działań rozwojowych w dziedzinie gospodarki odpadami – mówi Katarzyna Madoń-Kremeś, Zastępca Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.

Aplikację stworzono, by wspomóc gminy w uszczelnieniu systemu poboru opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jej celem jest zwiększenie skuteczności wykrywania nieprawidłowości w deklaracjach składanych przez mieszkańców. Zestawia ona ze sobą zanonimizowane dane, znajdujące się w zasobach Urzędu Miasta oraz miejskich spółek i jednostek organizacyjnych z informacjami zawartymi w deklaracjach o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Po ich przeanalizowaniu narzędzie wskazuje adresy nieruchomości, których właściciele z dużym prawdopodobieństwem podali nieprawidłowe informacje.

Praca z aplikacją rozpocznie się od stworzenia bazy danych dla Lublina. Następnie Miasto przystąpi do testów, a potem do etapu weryfikacji niespójności w złożonych deklaracjach. W przypadku potwierdzenia nieprawidłowości, właściciel nieruchomości zostanie wezwany do złożenia wyjaśnień i ewentualnie do korekty deklaracji. 

Aplikacja powstała w ramach rządowego programu GovTech Polska. Program ma na celu opracowanie i wdrożenie innowacyjnych rozwiązań dla wyzwań stojących aktualnie przed administracją publiczną.

Od 1 lipca ubiegłego roku w Lublinie obowiązuje nowa metoda naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wysokość opłaty jest uzależniona od liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość. Do tej pory złożono deklaracje na ponad 283 tys. mieszkańców Lublina.

 

ekoLublin logo

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie

Akcja Moje Miasto to też Twój dom