W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Miasto Lublin z Europejską Nagrodą Energetyczną

Miasto Lublin z Europejską Nagrodą Energetyczną
04.04.202214:58

Lublin, jako jedno z trzech polskich miast, otrzymał Certyfikat European Energy Award (EEA), przyznawany europejskim gminom zaangażowanym w tworzenie i wdrażanie lokalnych polityk energetycznych, klimatycznych i transportowych zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Wręczenie certyfikatów odbyło się dzisiaj (4 kwietnia) w Warszawie podczas uroczystego spotkania organizowanego przez Krajową Agencję Poszanowania Energii S.A.

– Miasto Lublin, we wszystkich obszarach swojej działalności, od lat skupia się na dbałości o środowisko naturalne, zachowaniu zasady zrównoważonego rozwoju oraz osiąganiu efektywności energetycznej. Wdrażane przez nas rozwiązania są ekologiczne i mają realny wpływ na coraz lepsze funkcjonowanie całego miasta. Z wielką satysfakcją przyjęliśmy zatem wiadomość o przyznaniu Lublinowi Europejskiej Nagrody Energetycznej. Jest to potwierdzenie wysokiej jakości realizowanych w naszym mieście działań z zakresu polityki energetyczno-klimatycznej – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Europejska Nagroda Energetyczna (European Energy Award - EEA) to kompleksowy system zarządzania jakością i certyfikacji dla gmin zaangażowanych w zrównoważoną politykę energetyczną, klimatyczną i transportową. Obejmuje on działania w 6 obszarach: rozwój i planowanie przestrzenne, budynki i obiekty gminne, zaopatrzenie w energię i zagospodarowanie odpadów, mobilność, organizacja wewnętrzna oraz komunikacja i współpraca. Certyfikat otrzymują gminy, których programy polityki energetycznej oraz podejmowane w ramach nich działania spełnią standardy jakości EEA. Samorządy, które pozytywnie przejdą proces certyfikacji uzyskują dostęp do zestawu sprawdzonych środków oszczędności energii i działań na rzecz klimatu. Certyfikat EEA przyznawany jest od 25 lat. System zarządzania jakością został dotychczas wprowadzony przez ponad 1400 gmin z obszaru Europy, m.in. z Austrii, Francji i Niemiec.

Proces certyfikacji był przeprowadzony w Polsce po raz pierwszy w ramach międzynarodowego projektu „IMPLEMENT”. Zakończył się on sukcesem dla trzech z sześciu miast pilotażowych, oprócz Lublina nagrodę otrzymały również Gdynia i Olsztyn.

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie