W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Miasto to też Twój dom – Sprzątaj po swoim psie 2018

Miasto to też Twój dom – Sprzątaj po swoim psie 2018
13.11.201809:47

„Miasto to też Twój dom – Sprzątaj po swoim psie” to kontynuacja akcji rozpoczętej w 2015 roku pod tym samym tytułem. Mówimy w niej o odpowiedzialności za zwierzęta oraz uczymy szacunku do miasta, w którym żyjemy. Lublin  przez ostatnią dekadę przeszedł dużą metamorfozę. Stał się kulturalną, naukową i biznesową stolicą wschodniej Polski, codziennie odwiedzaną przez tysiące turystów z całego świata. Wykonaliśmy duży krok przybliżający Lublin do najbardziej rozwiniętych miast Europy Zachodniej, jednak problem sprzątania po naszych psach jest tematem, nad którym musimy jeszcze popracować. 

Podczas realizowanej kampanii przypominamy, że My – mieszkańcy Lublina - mamy realny wpływ na to jak nasze miasto wygląda. Przestrzeń miasta jest naszym drugim domem, dlatego musimy o nią dbać, tak jak dbamy o nasze domy i mieszkania. Nie pozwólmy, aby stare niewłaściwe nawyki i przyzwyczajenia szpeciły nasz piękny Lublin.

Budowanie dobrych wzorców zachowań i właściwych nawyków powinniśmy zacząć od najmłodszych lat. Dlatego ważną cześć przekazu tegorocznej kampanii skierowaliśmy do dzieci. Uważamy, że to właśnie najmłodsi mogą być inicjatorami pozytywnych zachowań wśród dorosłych, a tym samym mogą przyczyniać się do prawdziwej zmiany społecznej. Lubelskie szkoły otrzymały materiały edukacyjne: plakaty i ulotki z prośbą o ich wykorzystanie przez nauczycieli podczas zajęć z uczniami.

W przedszkolach zaprezentowany został teatrzyk kukiełkowy pt. „Dogoń psa – Najmądrzejszy pies pod słońcem”, który w zabawny sposób zobrazował problem niesprzątania psich odchodów. Bohaterowie teatrzyku pokazują jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą pozostawianie psich nieczystości na trawnikach, jakimi chorobami można się zarazić.  Na pytania - Czy Królowi wypada sprzątać po swoim psie? Co grozi miastu kiedy ludzie nie będą sprzątać? - dzieci mogły uzyskać odpowiedź podczas spektaklu.

Ponadto w przestrzeni miejskiej, na 50 przystankach autobusowych, zostały umieszczone plakaty, a na ogrodzeniach wybiegów dla psów tematyczne banery. Podczas zorganizowanych Ekoplenerów rady dzielnic otrzymały tabliczki na trawniki i naklejki na kosze na śmieci, które mieszkańcy Lublina mogą zobaczyć na swoich osiedlach.

Aby przełamać skrępowanie i wyzwolić w mieszkańcach poczucie, że sprzątnięcie nieczystości po czworonogu to żaden wstyd, powstały spoty animowane, które można odtworzyć tutaj.

Pliki do pobrania

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie