W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Mieszkańcy Lublina chętnie „łapią deszczówkę”

Mieszkańcy Lublina chętnie „łapią deszczówkę”
23.12.202109:23

Kilkadziesiąt zbiorników podziemnych i naziemnych, studni chłonnych i oczek wodnych powstało w ramach pierwszej edycji miejskiego Programu ochrony zasobów wodnych dla miasta Lublina. Miasto dofinansowało 54 projekty mieszkańców, przyznając dotacje na łączną kwotę 163 tys. zł.

– Projekty małej retencji dla gospodarstw domowych są bardzo ważne w kontekście obserwowanych zmian klimatycznych i radykalizacji pogody. To pierwszy krok w stronę zmiany świadomości społecznej w zakresie możliwości alternatywnego pozyskiwania wody do celów gospodarczych. Dlatego bardzo nas cieszy, że pilotażowa, nie tylko u nas, ale i w całym kraju edycja programu „Złap deszczówkę” spotkała się z dużym zainteresowaniem, a nasi mieszkańcy mogli skorzystać z miejskiego dofinansowania do budowy domowego systemu do zatrzymywania deszczówki. W przyszłym roku będziemy kontynuować realizację programu – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

W roku ogłoszenia Programu, czyli w 2020, z możliwości ubiegania się o miejską dotację skorzystało 129 mieszkańców. W ubiegłym roku przyznano pierwszych 21 dotacji na łączną kwotę ponad 76 tys. zł. W 2021 roku Wydział Gospodarki Komunalnej rozpatrzył 95 wniosków, zawarł 45 umów dotacyjnych i rozliczył 33 prawidłowo zrealizowane projekty gospodarstw domowych na łączną kwotę ponad 87 tys. zł. W ramach inwestycji powstało 17 zbiorników podziemnych, 19 naziemnych, 3 studnie chłonne, 1 oczko wodne, a także została wykonana modernizacja istniejącej instalacji podziemnego zbiornika.

Mieszkańcy Lublina mogli liczyć na wsparcie w wysokości 70% poniesionych kosztów kwalifikowanych, maksymalnie 5 tys. zł na jedną nieruchomość. Wnioski o dofinansowanie do miejskiego programu budowy systemów małej retencji mogły składać osoby fizyczne – właściciele lub osoby posiadające inny tytuł prawny do lokali mieszkalnych i nieruchomości położonych w granicach administracyjnych Lublina.

Nabór do kolejnej edycji programu planowany jest w pierwszym kwartale 2022 roku. Na dotacje do budowy systemów deszczowych w przyszłorocznym budżecie Miasta Lublin zostało zabezpieczonych 150 tys. zł.

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie