W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pnącze oplącze Stare Miasto

Pnącze oplącze Stare Miasto
16.09.202211:30

Już wkrótce Stare Miasto bardziej się zazieleni. Donice z pnączami gatunku winobluszcz staną przy kamienicach na ul. Olejnej, Kowalskiej i Grodzkiej.

– Rozpoczynamy uzupełnianie przestrzeni Starego Miasta w pnącza. Wybraliśmy winobluszcz trójklapowy, który szybko rośnie, ładnie układa się na budynkach, a jesienią malowniczo przebarwia na czerwony kolor. Nie jest również rośliną bardzo wymagającą, lubi słoneczne stanowiska, ale też półcieniste i nie wymaga szczególnego podłoża – mówi Blanka Rdest-Dudak, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

Pierwsze 8 donic z betonu architektonicznego w naturalnej kolorystyce pojawi się przy ulicach: Kowalskiej 17 (1 donica), Kowalskiej 3 (2 donice), Olejnej 5 (2 donice), Grodzkiej 5 (1 donica), Grodzkiej 5a (1 donica) oraz ul. Grodzkiej 3 (1 donica).

– Miejsca na pnącza wytypowaliśmy podczas wspólnego letniego spaceru. Pierwsze nasadzenia pojawią się w sześciu lokalizacjach. Tam donice zostaną ustawione przy ścianach budynków – mówi Łukasz Bilik, Menadżer Śródmieścia.

Donice zostaną obsadzone łącznie 40 sadzonkami winobluszczu trójklapowego oraz trzmieliny Fortune‘a. Przy okazji tych prac, donica znajdująca się przy skrzyżowaniu ul. Świętoduskiej, Wodopojnej i Staszica, również zostanie obsadzona trzmieliną. Prace zaplanowano w październiku.

Pnącza na Starym Mieście, to nie jedyne działania Miasta, których celem jest zazielenienie staromiejskiej przestrzeni. Do urządzonych na nowo zielonych zakątków dołączą także dwa nowe skwery – im. bł. ks. A. Zawistowskiego przy ul. Misjonarskiej oraz przy ul. Grodzkiej obok MDK „Pod Akacją”. Obecnie trwają tam prace ziemne pod montaż podestów i budowę alejek. Nowe nasadzenia pojawią się tam też jesienią.

ekoLublin logo

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie

Akcja Moje Miasto to też Twój dom