W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Recykling opakowań w centrum uwagi Lublina i innych miast UMP

Recykling opakowań w centrum uwagi Lublina i innych miast UMP
08.07.202214:07

Nowe wyzwania stające przed gospodarką odpadami komunalnymi to temat spotkania Zespołu ds. odpadów Unii Metropolii Polskich, które odbyło się 7 lipca w Lublinie. Dyskusja toczyła się głównie wokół tematu planowanego wdrożenia w Polsce systemu kaucyjnego oraz rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP).

– Wspólnie z największymi polskimi miastami rozmawialiśmy o aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z gospodarką odpadami komunalnymi, przed którymi stoją obecnie samorządy. Staraliśmy się poszukać rozwiązań, które powinny ująć obecnie procedowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska ustawy o rozszerzonej odpowiedzialności producenta oraz systemie kaucyjnym. Zmiany te są kluczowe w kontekście gospodarki obiegu zamkniętego oraz zapewnienia efektywnego recyklingu opakowań. Przyjmując określone rozwiązania przy organizacji sytemu ROP w Polsce nie można także pominąć zagadnień odnoszących się m.in. do ekoprojektowania, zmniejszenia kosztów gminnych systemów gospodarki odpadami poprzez finansowy udział podmiotów wprowadzających produkty w opakowaniach, jak również poziomów recyklingu, które muszą osiągać gminy – mówi Marta Smal-Chudzik, Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.

Głównym celem Zespołu ds. odpadów komunalnych Unii Metropolii Polskich jest wypracowywanie wspólnych rozwiązań w gospodarce odpadami oraz współpraca z organami państwa, organizacjami ogólnopolskimi i zagranicznymi oraz międzynarodowymi dla zwiększenia roli metropolii w państwie. Zespół ten spotyka się regularnie, żeby wymieniać się doświadczeniami i na bieżąco reagować na zmieniającą się sytuację. Podczas spotkania w Lublinie członkowie Zespołu jednogłośnie wyrazili stanowisko, że ustawa o ROP jest platformą, na której będzie projektowany rynek gospodarki odpadami opakowaniowymi. W związku z tym, ich zdaniem, jest to ustawa kluczowa i zasadnicza, stąd powinna być jak najszybciej przygotowana i uchwalona. W ocenie Unii Metropolii Polskich samo wprowadzenie systemu kaucyjnego bez równoczesnego wdrożenia rozszerzonej odpowiedzialności producenta  nie rozwiąże problemu rosnących opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi i nie pomoże w osiągnięciu wymaganych poziomów recyklingu.

W spotkaniu na zaproszenie miast członkowskich UMP wzięła również udział Anna Larsson, dyrektor ds. ekonomii cyrkularnej w pozarządowej organizacji „Reloop Europe”, która zaprezentowała doświadczenia innych krajów europejskich we wdrażaniu rozwiązań na rzecz recyklingu opakowań i finansowego udziału przedsiębiorców wprowadzających te opakowania na rynek.

Przedstawiciele miast podczas wizyty w Lublinie odwiedzili także nowo powstałe, nowoczesne Centrum Recyklingu spółki Ekopak Sp. z o.o. przy ul. Metalurgicznej, które odpowiada na potrzeby miasta Lublin w zakresie zwiększania efektywności recyklingu.  

Unia Metropolii Polskich zrzesza 12 miast: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawę i Wrocław.
 

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie