W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

W Lublinie powstaną zielone „Miejsca dla Ciebie”

W Lublinie powstaną zielone „Miejsca dla Ciebie”
28.07.201609:24

Niewielkie przestrzenie zielone istotne dla estetyki Śródmieścia Lublina zostaną odnowione i zagospodarowane przez nadanie im nowych funkcji, przy wysokiej jakości projektu, materiałów i wykonania. W pierwszym etapie powstaną trzy takie miejsca: przy ul. Chmielarczyka, ul. Hempla/ul. Peowiaków oraz przy Krakowskim Przedmieściu i ul. Krótkiej. W planach są jeszcze dwa skwery przy ul. Lipowej: obok przystanku przy cmentarzu i naprzeciwko, przy posesji nr 12. Projekty zostały przygotowane przez biuro Miejskiego Architekta Zieleni i Radę Kultury Przestrzeni.

"Miejsca dla Ciebie" to skwery z elementami małej architektury - podświetlanymi listwami ledowymi ławkami, które będą delikatnym światłem podkreślać odciśnięty w betonie wzór przestrzenny. Przy ul. Chmielarczyka ustawionych zostanie 5 takich siedzisk, przy ul. Hempla będzie to 6 ławeczek, a przy ul. Krótkiej 4 sztuk. W pobliżu staną także zdroje wody pitnej (poidełka). Celem powstania „Miejsc dla Ciebie” jest podniesienie standardów aranżacji otoczenia mieszkańców Lublina co do jakości i pomysłowości. Przestrzenie takie będą sprzyjać mieszkańcom, którzy chcą spędzić czas w Śródmieściu Lublina, gdzie przyjemnie czeka się na autobus, czyta książkę czy spotyka ze znajomymi.

- Chcemy stworzyć jak najwięcej miejsc zielonych, w których mieszkańcy będą mogli na chwilę się zatrzymać, przysiąść i miło spędzić czas w przyjemnym otoczeniu. W tym roku chcemy zrealizować kilka takich miejsc, ale to na pewno nie koniec, będziemy szukać kolejnych lokalizacji, które mogą zamienić się w przyjazne zieleńce – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Projekty „Miejsc dla Ciebie” powstawały zgodnie z duchem design thinking, czyli rozważania wielu rozwiązań w zespole roboczym z udziałem ekspertów z Rady Kultury Przestrzeni. Dzięki tej współpracy projekty zyskały lepszy układ przestrzenny ułatwiający poruszanie się i korzystanie z nich, większą liczbę siedzisk i ich lepszą orientację względem siebie i otoczenia, czy detale dekoracyjne nawiązujące do tożsamości miasta.

- Jako Forum i Rada Kultury Przestrzeni bardzo cieszymy się z tej inicjatywy Miejskiego Architekta Zieleni, ponieważ kultura przestrzeni ujawnia się właśnie w detalu, na poziomie styku przestrzeni, miejskich mebliz użytkownikami. Odnosi się to także do małych zakątków, o których zapomina się w dużych planach, a często są to jedyne miejsca w okolicy, gdzie można usiąść, odpocząć i porozmawiać we względnej ciszy. Jeśli ten program będzie dalej prowadzony, a projekty doskonalone, nie mamy wątpliwości, że Lublin będzie miał powody do dumy, jako miasto bardziej „dla ludzi” na europejskim poziomie a także konsekwentnie realizujące cele założone w powstających „Standardach infrastruktury pieszej” – mówi Marcin Skrzypek z Rady Kultury Przestrzeni.

Na zieleńcu przy ul. Chmielarczyka planowane jest nasadzenie krzewów liściastych w ilości 245 sztuk, 126 szt. bylin, a także 768 szt. roślin cebulowych i 12 szt. pnączy. Miejsce to zdobić będą wieloletnie rośliny cieniolubne i zadarniające m.in.: runianka i funka, a także posadzony od strony parkingu jaśminowiec wonny. Podczas projektowania autorzy skupiali się na wygodzie ludzi, dostosowaniu terenu do codziennego użytkownika w taki sposób, aby każdy mógł usiąść i odpocząć w cieniu drzew. Ławki ustawione są tutaj
w kształcie prostokąta, co ułatwi swobodną komunikację pieszą.

MDC ul Chmielarczyka

„Miejsce dla Ciebie” przy skrzyżowaniu ul. Hempla, ul. Peowiaków i ul. Kołątaja ozdobią nasadzenia krzewów liściastych w ilości 96 sztuk. Uzupełnią one już obecne tam klon jawor i lipę drobnolistną. Oba te drzewa zostaną na swoim miejscu, dzięki czemu możliwe będzie spędzanie wolnego czasu w ich cieniu. Elementy małej architektury będą miały formę ławek wygiętych w łuk. Dodatkowym elementem uatrakcyjniającym tą przestrzeń będzie instalacja ze stali nierdzewnej – monocykl, który dodatkowo za pomocą napędu rowerowego będzie uruchamiał wodę lecąca ze zdroju wodnego.

MDC ul Hempla

Na początkowym fragmencie ul. Krótkiej, od strony Krakowskiego Przedmieścia, ustawione zostaną dwie betonowe donice z zielenią, nasadzonych będzie tu również 31 krzewów m.in. krzewuszki i laurowiśni. Nawierzchnia zostanie wymieniona na płyty betonowe 50x50, a w centralnym punkcie staną elementy do siedzenia, m.in. pomarańczowa kostka z tworzywa sztucznego o wymiarach 1,3 na 1,3 z naniesionym wzorem, takim samym jak na pozostałych „Miejscach dla Ciebie”.

MDC ul Krótka

Wykonawca „Miejsc dla Ciebie” będzie miał za zadanie przeprowadzić konieczne prace ziemne (w tym wykonanie linii kablowych i przyłącza wodociągowego) z wyrównaniem terenu, wykonaniem odpowiedniej nawierzchni mineralno-żywicznej na ciągach pieszych, a także nasadzeń zieleni m.in. krzewów liściastych, bylin i roślin cebulowych. Zarezerwowana na Sesji Rady Miasta kwota wystarczy na zaprojektowanie
i realizację trzech zieleńców przy ul. Chmielarczyka, ul. Hempla/ul. Peowiaków oraz przy Krakowskim Przedmieściu i ul. Krótkiej. W drugim etapie planowane jest jeszcze zagospodarowanie dwóch kolejnych miejsc przy ul. Lipowej (przy posesji nr 12 i przy przystanku po stronie cmentarza).

Poniżej poglądowe wizualizacje i szczegółowy opis pomysłu "Miejsc dla Ciebie"

Pliki do pobrania

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie