W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

W Lublinie przybędzie zieleni i kwiatów

W Lublinie przybędzie zieleni i kwiatów
18.09.201513:39

Nasadzenia drzew i krzewów oraz roślin cebulowych, które wiosną ukwiecą trawniki to planowane na najbliższe tygodnie działania miasta podejmowane wspólnie z Radami Dzielnic. Jesienią, Miejski Architekt Zieleni planuje także rewitalizację 3 skwerów i zazielenienie 4 rond. Z kolei w przyszłym roku przybędzie donic z drzewami i krzewami, konstrukcji kwiatowych oraz aranżacji roślinnych, które pojawią się przy węzłach drogowych.

- Przyjazne, zielone, czyste i bezpieczne miasto to jeden z priorytetów mojej obecnej kadencji, do którego realizacji zobowiązałem się w podpisanym przeze mnie Kontrakcie dla Lublina. Zależy nam na rewitalizacji i tworzeniu atrakcyjnych przestrzeni miejskich, przyjaznych dla mieszkańców, w których będą czuli się dobrze i chętnie spędzali tam czas. – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

W ramach jesiennych nasadzeń w 12 dzielnicach pojawi się łącznie około 220 drzew, 1650 szt. krzewów, 300 mb żywopłotów oraz 235 szt. bylin. Nowością jest wykonanie nie tylko pojedynczych nasadzeń drzew czy krzewów, ale realizacja całych aranżacji. Dzięki zaangażowaniu Rad Dzielnic, studentów Uniwersytetu Przyrodniczego i Bibliotek Miejskich powstaną przytulne miejsca, stanowiące jednocześnie „czytelnie na świeżym powietrzu”. Jako pierwsze – pilotażowe zrealizowane zostaną projekty przy bibliotekach przy ul. Judyma, Bursztynowej, Krężnickiej i Szaserów. Działania te będą kontynuowane w przyszłym roku.

Na wiosnę mieszkańcy Lublina będą mogli podziwiać nasadzenia roślin cebulowych. Na Al. Solidarności przy skrzyżowaniu z ul. Dolną 3 Maja oraz Lubomelską pojawią się krokusy i narcyzy – łącznie 33 000 szt. cebulek na 840 m². Posadzone zostaną w pasach 1m x 35 m.

Dzięki współpracy z Radą Dzielnicy Głusk remontowany jest skwer w tej dzielnicy. Jesienią pojawią się na nim nowe nasadzenia. Z kolei w rewitalizację skweru przy ul. Skautów włączyła się Rada Dzielnicy Wieniawa. Dokończenie prac planowane jest w przyszłym roku. Dodatkowo, nowe nasadzenia krzewów i bylin zostaną zrealizowane na skwerze przy ul. Szarych Szeregów.

Jeszcze w tym roku nowe zagospodarowanie zielenią czeka cztery lubelskie ronda: im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK przy zbiegu ul. M. Smorawińskiego i al. Kompozytorów Polskich, im. Generała Franciszka Kamińskiego przy zbiegu ul. M. Smorawińskiego i T. Szeligowskiego, im. Narodowych Sił Zbrojnych przy zbiegu ul. Nadbystrzyckiej i Jana Pawła II oraz im. Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość przy zbiegu ul. Filaretów i Jana Pawła II. Autorami projektów są studenci Wydziału Architektury Krajobrazu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

W roku przyszłym planowana jest kontynuacja zazieleniania miasta donicami z nasadzeniami roślinnymi w tym z drzewami oraz konstrukcjami kwiatowymi. Do 26 donic ustawionych w centrum miasta (ul. Krakowskie Przedmieście, Pl. Wolności, ul. Narutowicza/ul. Okopowa, ul. Narutowicza/ul. Lipowa, ul. Zielona) oraz 18 konstrukcji kwiatowych (Plac Zamkowy, ul. Królewska, Pl. Wolności, ul. Krakowskie Przedmieście, ul. Kapucyńska) dołączą kolejne.

Miasto chce także zaprosić do współpracy w zazielenianiu i ukwiecaniu Lublina mieszkańców i właścicieli nieruchomości. Chętni mogą „zaopiekować się” dostarczonymi przez miasto konstrukcjami kwiatowymi ustawionych w obrębie ich nieruchomości: przy wejściu do sklepu, kamienicy, biura, restauracji itp. Opieka miałaby polegać na podlewaniu i nawożeniu roślin. Chętni mogą zgłaszać się do Biura Miejskiego Architekta Zieleni, tel. 81 466 26 80.

W ramach programu „Miejsce dla Ciebie” miasto zrewitalizuje niewielkie przestrzenie istotne dla estetyki miasta. Prace polegać będą na wprowadzeniu elementów małej architektury, nasadzeń roślinnych, remoncie nawierzchni. Projekty nowego zagospodarowania m.in. przy ul. Lipowej, ul. Głębokiej, ul. Raabego, ul. Hempla, ul. Bermnardyńskiej czy ul.Furmańskiej są w opracowaniu.

W przyszłym roku kontynuowane będą nasadzenia w pasach drogowych. W miejscach, gdzie ze względu na infrastrukturę podziemną niemożliwe jest posadzenie drzew, pojawią się kompozycje z krzewów i bylin, bądź roślin cebulowych. Już rozpoczęły się prace projektowe przy nasadzeniach 15 „węzłów”, które będą realizowane w następnych latach. Aranżacje roślinne w 2016 roku pojawią się także przy 4 drogach wjazdowych do Lublina (od strony Warszawy, od strony Zamościa (al. Witosa), od strony Mełgwi (ul. Mełgiewska), od strony Przemyśla (ul. Abramowicka).

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie