W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wiosenna akcja ratowania migrujących żab

Wiosenna akcja ratowania migrujących żab
11.04.202213:04

Trwa wiosenna akcja ratowania migrujących płazów. W okolicach Zalewu Zemborzyckiego, w pobliżu ul. Janowskiej i Lipskiej ustawiono płotki naprowadzające te zwierzęta. W akcję przenoszenia żab i ropuch w bezpieczne miejsca mogą włączyć się również wolontariusze.

–  Wczesna wiosna, to czas wzmożonej migracji płazów. Wówczas żaby przemieszczają się do najbliższych zbiorników wodnych w celach godowych. Na drodze ich wędrówki często znajdują się ruchliwe jezdnie. Migrację utrudniają im także kanały czy studzienki, do których wpadają i nie potrafią się wydostać. Aby zminimalizować skalę zjawiska w miejscach, gdzie płazy są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo, na przełomie marca i kwietnia rozstawiono specjalne płotki naprowadzające. Pod nimi umieszczone są wiaderka, do których wpadają wędrujące żaby. Zachęcamy mieszkańców Lublina do włączenia się w pomoc przy przenoszeniu tych niewielkich zwierząt. Apelujemy również do kierowców o zmniejszenie prędkości i zachowanie szczególnej ostrożności. Akcja potrwa kilka tygodni i uzależniona jest od pogody – mówi Tomasz Lis, Zastępca Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.

Płotki naprowadzające, zamontowane w pasie drogowym ul. Janowskiej i Lipskiej uniemożliwiają płazom wejście na ruchliwe ulice. Zwierzęta przemieszczając się wzdłuż barierki wpadają do pojemnika, skąd przenoszone są do zbiorników wodnych: z ul. Janowskiej do stawów przy ul. Koło, zaś z ul. Lipskiej za zabudowania po przeciwnej stronie lub pod wiadukt kolejowy na ul. Tęczowej. Osoby chcące pomóc i wziąć udział w akcji ratowania żab podczas ich wiosennej migracji, zwłaszcza studenci i członkowie organizacji zajmujących się ochroną zwierząt, proszone są o kontakt z Wydziałem Ochrony Środowiska pod numerem telefonu: 81 466 26 41.

W Polsce wszystkie gatunki żab i ropuch są pod ochroną. Odgrywają one istotną rolę w łańcuchu pokarmowym, są naturalnym wrogiem wielu szkodników. Odżywiają się głównie owadami latającymi, w tym tak dokuczliwymi jak komary. Uzupełnieniem ich diety są też inne, wyrządzające wiele szkód insekty, takie jak stonka, pajęczaki, chrząszcze, a nawet ślimaki.

Akcja ratowania migrujących płazów organizowana jest przez Miasto Lublin przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Lublinie.

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie