W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Za nami kolejna edycja akcji „Tu śpi jeż”

Za nami kolejna edycja akcji „Tu śpi jeż”
28.11.202212:49

Z okazji przypadającego w listopadzie Światowego Dnia Jeża, Miasto po raz kolejny zaprosiło lubelskie przedszkola do udziału w akcji „Tu śpi jeż”. W przedszkolnych ogródkach, z opadłych liści i suchych gałązek, najmłodsi mieszkańcy Lublina przygotowywali schronienia dla tych niewielkich zwierząt.

– Jeże stanowią dla ludzi ogromne wsparcie w walce ze ślimakami i uciążliwymi owadami. Zbliżający się sezon zimowy jest dla nich wyzwaniem, muszą one znaleźć dogodne warunki do hibernacji. Dlatego po raz kolejny zaprosiliśmy lubelskie przedszkolaki do tworzenia bezpiecznych schronień dla tych ssaków. Chcemy już od najmłodszych lat uwrażliwiać dzieci, a także wszystkich mieszkańców Lublina na niebezpieczeństwa, na jakie w okresie jesienno-zimowym narażone są te pożyteczne zwierzęta – mówi Blanka Rdest-Dudak, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej UM Lublin.

W tym roku w akcji uczestniczyło blisko 30 placówek. Dzieci pod okiem opiekunów grabiły liście w przedszkolnych ogrodach i usypywały z nich kopce. Przygotowane schronienia zostały zabezpieczone gałązkami oraz opatrzone tabliczkami informującymi o tym, że w kopcu śpi jeż. Postawione tabliczki mają zwracać uwagę przechodniów i być dla nich inspiracją do podejmowania podobnych działań. Dodatkowo przedszkolaki przysypywały suchą trawą i liśćmi domki dla jeży, które placówki otrzymały w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublin „Lublin przyjazny zwierzętom”. Zabieg ten ma na celu zachęcanie tych drobnych zwierząt do zasiedlenia drewnianych schronień.

Do włączenia się w akcję Miasto zachęca nie tylko przedszkola. Każda osoba mająca ogródek lub działkę może pozostawić w kopczyku opadłe liście oraz gałęzie. Jest to dla jeży doskonałe miejsce na zimowy sen. Warto też zbudować domek hibernacyjny, który będzie bezpiecznym i ciepłym schronieniem dla tych zwierząt nie tylko w okresie zimy.

W tegorocznej akcji uczestniczyły Zespół Przedszkolny nr 1 oraz Przedszkola nr 3, 9, 13, 18, 22, 25, 28, 34, 35, 36, 37, 39, 40, 50, 52, 54, 56, 59, 63, 69, 70, 74, 75, 77, 79, 84.
 

ekoLublin logo

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie

Akcja Moje Miasto to też Twój dom