W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Zdroje wody pitnej w przestrzeni miasta

Zdroje wody pitnej w przestrzeni miasta
07.02.202311:07

Miasto ogłosiło przetarg na utrzymanie miejskich zdrojów i poidełek oraz punktów szybkiego napełniania. Nowa umowa z wykonawcą będzie obowiązywała przez ponad 2,5 roku.

– Miasto zapewnia mieszkańcom stały i darmowy dostęp do zdrowej i czystej wody. Poidełka w przestrzeni miejskiej pozwalają również na promocję ekologicznego trybu życia oraz rozwijają zdrowe nawyki żywieniowe. Dostęp do wody pitnej jest ważny podczas upałów, zwłaszcza dla dzieci, osób starszych, a także wszystkich mieszkańców i turystów. Uliczne poidełka ograniczają także ilość plastikowych odpadów, zwłaszcza jednorazowych butelek po wodzie, tym samym chronią środowisko – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Obowiązująca obecnie umowa z MPWiK na utrzymanie zdrojów wody pitnej kończy się w kwietniu. Nowe zamówienie będzie obejmowało kontrolę, bieżące utrzymanie i remonty łącznie 85 zdrojów, 17 poidełek i 4 punktów szybkiego napełniania, w tym pompowanie wody, czyszczenie studni i misek – poidełek, dokonywanie napraw, w tym wymianę uszczelek, rączek i innych elementów. Dodatkowo w zakresie poidełek, zamówienie będzie obejmowało dezynfekcję wylewek – dwa razy w tygodniu i jakościowe badanie wody wykonywane raz w miesiącu. 

Zdroje miejskie to ogólnodostępne źródła wody do picia, natomiast ujęcia, które umożliwiają korzystanie z wody bez konieczności używania naczyń to poidełka. Na terenie Lublina dostępnych jest 17 poidełek z kranem. Zazwyczaj znajdują się w miejscach uczęszczanych turystycznie. Największa liczba tego typu ujęć, bo aż 8 znalazło się w Parku Ludowym po rewitalizacji. Oprócz tego poidełka zlokalizowane są przy ulicach: Chmielarczyka, Krężnickiej, Zesłańców Sybiru, Lipowej oraz pl. Łokietka (studnia obok Bramy Krakowskiej) i dwa na Placu Litewskim, w tym jeden przy pomniku Unii Lubelskiej. Najbardziej znanym poidełkiem w Lublinie jest koziołek przy ul. Wróblewskiego 2.

Z kolei punkty szybkiego napełniania to zestawy dwóch hydrantów o dużym przepływie służące do jak najszybszego napełnienia wozów strażackich uczestniczących w akcjach gaśniczych. Te w Lublinie zlokalizowane są przy ulicach: Jana Pawła II, Puławskiej, Andersa i al. Witosa. Wraz z wiosną zostaną uruchomione wszystkie poidełka, które w związku z porą zimową zostały wyłączone z użytkowania. Z kolei zdroje wody pitnej zapewniające wodę dla mieszkańców nieposiadających przyłączy wodociągowych funkcjonują przez cały rok.

Oferenci mają czas na przystąpienie do przetargu do 6 marca.

ekoLublin logo

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie

Akcja Moje Miasto to też Twój dom