Jak co roku, na terenie Ośrodka Słoneczny Wrotków, odbył się Ekopiknik Rodzinny. Była to już XIV edycja tego wydarzenia, którą przy zdecydowanie letniej aurze, licznie odwiedzili mieszkańcy naszego miasta.
Podczas ceremonii otwarcia pikniku Pani Blanka Rdest-Dudak Zastępca Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin przywitała przybyłych gości i wystawców.
Na odwiedzających czekało wiele atrakcji, przygotowanych we współpracy z naszymi Partnerami m.in. warsztaty ekologiczne, kino plenerowe, porady ogrodnicze, wystawy roślin i zwierząt, przejażdżki konne i rowerowe, galeria rzeźb oraz prac fotograficznych lubelskich artystów.
Tradycyjnie prowadzona była zbiórka zużytych baterii i opon samochodowych.
Na stoisku gospodarza, Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin, odwiedzający mogli uzyskać odpowiedź na pytania dotyczące m.in.: zasad selektywnej zbiórki odpadów, ochrony powietrza oraz ochrony zwierząt. Najmłodsi uczestnicy pikniku brali udział w specjalnie przygotowanych grach w strefie zabaw ekologicznych.
Dla wszystkich uczestników gier i konkursów przygotowano atrakcyjne nagrody ufundowane przez organizatora – Urząd Miasta Lublin, Partnerów oraz Lubellę.
Wydarzeniu towarzyszyły występy artystyczne, a dzieci prezentujące swoje talenty na scenie, zostały nagrodzone upominkami przekazanymi przez Centrum Handlowe E. Leclerc przy ul. Zana w Lublinie.
Wszystkim Partnerom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w budowanie świadomości ekologicznej mieszkańców Lublina. Jesteśmy przekonani, że zróżnicowana i bogata oferta piknikowa rozbudziła ciekawość odwiedzających, pogłębiała wiedzę przyrodniczą oraz ekologiczną.
17 czerwca 2018 roku nad Zalewem Zemborzyckim odbył się XIII Ekopikniku Rodzinny połączony z Maratonem Leszczowym. Jak co roku dopisali zarówno mieszkańcy Lublina, którzy wyjątkowo licznie przybyli na teren Ośrodka Słoneczny Wrotków, jak również pogoda, która pozwoliła na realizację zaplanowanych atrakcji.
Po uroczystym otwarciu pikniku Prezydent Miasta Lublin dr Krzysztof Żuk wręczył na ręce Prezesa Zarządu Okręgu PZW w Lublinie Jerzego Leusa i v-ce Prezesa ZO ds. sportu Krzysztofa Krysteckiego, Medal 700-lecia Miasta Lublin, w dowód uznania za wkład i zaangażowanie w rozwój Miasta oraz zasługi na rzecz jego Mieszkańców. Nagrody otrzymani również laureaci Maratonu Leszczowego, którzy w nocy z 16 na 17 lipca prowadzili odłów leszczy z Zalewu Zemborzyckiego, w trosce o utrzymanie właściwej ichtiofauny tego zbiornika. Odłowione ryby w ilości 334 kg po przebadaniu zostały przekazane podopiecznym Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
Na uczestników XIII edycji Ekopikniku czekało wiele atrakcji dzięki obecności i zaangażowaniu Partnerów, którzy przygotowali ciekawą ofertę edukacyjną, konkursy z nagrodami, warsztaty ekologiczne, happeningi a także liczne upominki. Na stoiskach Partnerów przygotowano wiele ciekawych ekspozycji przyrodniczych, materiałów informacyjnych oraz przewodników promujących m.in. ścieżki przyrodnicze zlokalizowane w rejonie Lubelszczyzny.
Podczas tegorocznej edycji mieszkańcy mogli przy stoisku Wydziału Ochrony Środowiska UM Lublin zapoznać się z nowymi zasadami selektywnej zbiórki odpadów. Informacji szczegółowych udzielali pracownicy WOŚ, a ogólne zasady były w formie graficznej zaprezentowane na stojakach wystawienniczych. Mieszkańcy za zużyte baterie otrzymywali w prezencie od Polskiej Korporacji Recyklingu słodycze lub nowe baterie, a w zamian za zużyte opony samochodowe otrzymywali sadzonki roślin. Podczas tegorocznej edycji akcji "Sadzonki za oponki"zebrano 511 opon, za które przekazano rośliny tarasowe i balkonowe.
Najmłodsi uczestnicy Ekopikniku mogli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu znajomości zasad segregacji odpadów i dbałości o środowisko naturalne w specjalnie dla nich przygotowanej przez WOŚ UM strefie zabaw ekologicznych oraz mobilnym centrum edukacji ekologicznej Fundacji Ekologicznej ARKA. Dodatkową atrakcją była możliwość wykonania lampionów z butelek i słoików oraz ozdobienia metodą sitodruku toreb wielokrotnego użytku.
Na scenie piknikowej zaprezentowały się dziecięce grupy taneczne, teatralne i wokalne oraz odbyły się konkursy zorganizowane przez Ogród Botaniczny UMCS, Stację Sanitarno-Epidemiologiczną i Wydział Ochrony Środowiska UM Lublin. Zostały ogłoszone wyniki Kampanii „Rowerowa Wiosna 2018”, której organizatorem było Towarzystwo dla Natury i Człowieka we współpracy z Urzędem Miasta Lublin.
Uczestnicy ekologicznej strefy zabaw oraz młodzi artyści otrzymali upominki ufundowane przez Urząd Miasta Lublin, Centru Handlowe SKENDE SHOPPING i Fabrykę Cukierków „Pszczółka” Sp. z o.o.
Wszystkim Partnerom, którzy przyjęli zaproszenie do udziału w tym przedsięwzięciu składamy serdeczne podziękowania za poświęcony czas, zaangażowanie i wspólną zabawę. Jesteśmy wdzięczni za okazane wsparcie i udaną współpracę.
Szczególnie gorąco dziękujemy nauczycielom i występującym dzieciom ze szkół, przedszkoli i zespołów tańca:
Po raz kolejny mieszkańcy Lublina skorzystali z atrakcji przygotowanych przez Wydział Ochrony Środowiska oraz licznych Partnerów podczas XII edycji Ekopikniku Rodzinnego. Miejsce wydarzenia nie było przypadkowe, to przyjazny wypoczynkowi na świeżym powietrzu Ośrodek Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemborzyckim.
W tym roku dopisali nie tylko Lublinianie ale i pogoda, która umożliwiła realizację wszystkich zaplanowanych działań. A było ich wiele: rodzinna gra miejska, warsztaty ekologiczne, kino rowerowe (uruchamiane siłą mięśni widzów), liczne warsztaty ekologiczne i konkursy. Największym zainteresowaniem cieszyły się stoiska Partnerów, na których przygotowano ciekawe ekspozycje, prowadzono zabawy ekologiczne, rozdawano upominki i materiały edukacyjne. Na piknikowej scenie zaprezentowały się dzieci z przedszkoli i szkół, które przygotowały przedstawienia o treściach ekologicznych. Najmłodsi uczestnicy Ekopikniku chętnie sprawdzali swoją wiedzę z zakresu ochrony środowiska w ekologicznej strefie zabaw i brali udział w licznych konkursach. Podczas towarzyszącej Ekopiknikowi akcji "Sadzonki za oponki" udało się zebrać 256 opon samochodowych. Uczestnicy akcji otrzymali sadzonki roślin balkonowych, których zakup dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Dziękujemy wszystkim którzy zechcieli spędzić z nami niedzielne popołudnie, a w szczególności Partnerom, za poświęcony czas, zaangażowanie i wspólną zabawę.
Po raz dwunasty mieszkańcy Lublina będą mogli skorzystać z atrakcji oferowanych podczas Ekopikniku Rodzinnego. Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin wraz z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji „Bystrzyca” zapraszają do wspólnej zabawy na terenie Ośrodka „Słoneczny Wrotków”.
Tym razem spotykamy się wspólnie w niedzielę 4 czerwca 2017 r., o godz. 12:00. Z roku na rok Ekopiknik cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród mieszkańców dzięki tak licznym Partnerom wydarzenia, zapewniającym różnorodne atrakcje.
W związku z obchodami 700-lecia nadania praw miejskich Lublinowi chcemy wzbogacić Ekopiknik o nietuzinkowe atrakcje. Mamy nadzieję, że w tym szczególnym okresie urozmaicona oferta pikniku zapewni mieszkańcom naszego miasta atrakcyjną zabawę, umożliwiającą podniesienie świadomości ekologicznej.
Pogoda kolejny raz nam dopisała i zgromadziła 19.06.2016 roku tłumy lublinian na pikniku ekologicznym na terenie Ośrodka Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemborzyckim. Pomimo oddalonego od centrum miasta miejsca wydarzenia gości piknikowych nie zabrakło m.in. dzięki bezpłatnej linii EKO, udostępnionej przez Zarząd Transportu Miejskiego.
Ci co nas odwiedzili mogli zapoznać się z zasadami nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, zasięgnąć informacji w jak bezpieczny dla środowiska sposób pozbyć się elektrośmieci, wziąć udział w warsztatach recyklingowych. Osoby które oddały opony podczas akcji "Sadzonki za oponki" otrzymały w podziękowaniu sadzonki roślin, a ci co przekazali zużyte baterie w zamian otrzymali słodycze i upominkowe gadżety.
Ideą pikniku rodzinnego jest przygotowanie ekologicznych atrakcji dla całych rodzin co udało się osiągnąć dzięki wsparciu naszych Partnerów, na których pomoc możemy liczyć od lat. Na ich stoiskach przygotowano wiele ciekawych ekspozycji przyrodniczych oraz ulotek edukacyjnych i przewodników promujących ścieżki przyrodniczo-edukacyjne zlokalizowane w rejonie Lubelszczyzny.
Popularne gry typu puzzle i memory w ekologicznej formule prowadzone były przy stoisku Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin przez cały piknik i cieszyły się dużym zainteresowaniem. Podobnie jak wielkoformatowa gra planszowa, podczas której uczestnicy musieli, zmierzyć się z pytaniami z zakresu ochrony powietrza, wody, zieleni oraz zwierząt a także wykazać się wiedzą na temat zasad segregacji odpadów. Dla uczestników konkursów przygotowano nagrody i upominki.
Na scenie piknikowej zaprezentowały się dziecięce grupy taneczne, teatralne i wokalne oraz odbyły się konkursy zorganizowane przez Ogród Botaniczny UMCS, Stację Sanitarno-Epidemiologiczną i Wydział Ochrony Środowiska UM Lublin. Niektórzy przybyli z własnymi kocykami, aby jeszcze bardziej poczuć piknikowy charakter imprezy.
Wszystkim Partnerom, którzy przyjęli zaproszenie do udziału w tym przedsięwzięciu składamy serdeczne podziękowania za poświęcony czas, zaangażowanie i wspólną zabawę.
Kolejny raz z nami byli:
XI Ekopiknik Rodzinny połączony z Maratonem Leszczowym
W najbliższą niedzielę (19 czerwca) w godzinach od 12:00 do 18:00 na terenie Ośrodka Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemborzyckim odbędzie się XI Ekopiknik Rodzinny połączony z Maratonem Leszczowym. Zapraszamy na rodzinny wypoczynek z ekologią.
Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin wraz z Partnerami przygotował liczne atrakcje: ciekawe ekspozycje, warsztaty, prezentacje, występy artystyczne oraz konkursy z nagrodami.
Ekopiknik daje okazję aby poszerzyć swoją wiedzę na temat działań podejmowanych przez Urząd oraz inne instytucje i firmy na rzecz poprawy jakości środowiska naszego miasta i regionu.
Chętnych do udziału w Maratonie Leszczowym zachęcamy do kontaktu z Polskim Związkiem Wędkarskim pod nr telefonu 81 745-66-60.
Gościem muzycznym imprezy będzie zespół Pozytyvni.pl
Szczegółowy harmonogram i plakat w załączeniu.
Ekopiknik Rodzinny połączony z Maratonem Leszczowym to wydarzenie które w tym roku miało swój X jubileusz. Ekopiknik to impreza plenerowa, dzięki której można poszerzyć swoją wiedzę z branży ochrony środowiska i ekologii, jednocześnie jest doskonałą okazją do przekazania w ciekawy i przystępny sposób informacji na temat działań podejmowanych przez Urząd oraz inne instytucje i firmy na rzecz poprawy jakości środowiska naszego miasta i regionu.
Ekopiknik Rodzinny odbył się 31 maja 2015 roku na terenie Ośrodka Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemborzyckim. Gospodarzem terenu był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Bystrzyca w Lublinie, który kolejny raz użyczył nam terenu i włączył się w organizację pikniku.
Ekopiknik rozpoczął się od wręczenia nagród i pucharów zwycięzcom Maratonu Leszczowego. Zostały one wręczone przez przedstawicieli Polskiego Związku Wędkarskiego Zarządu Okręgu w Lublinie. Każdego roku uczestnicy Maratonu Leszczowego łowią ryby w nocy, która poprzedza Ekopiknik. W ten sposób regulowany jest skład ichtiofauny Zalewu Zemborzyckiego. Wartością dodaną do tej inicjatywy, jest wsparcie podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, którym przekazane zostały ryby.
Głównym celem jubileuszowego pikniku było upowszechnianie wiedzy z zakresu, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, gospodarki odpadami komunalnymi a także kształtowanie zachowań proekologicznych ogółu społeczeństwa, w szczególności dzieci i młodzieży.
Gościem muzycznym imprezy był zespół Recykling Band, który gra na instrumentach wykonanych z odpadów przeznaczonych do recyklingu. Na scenie zaprezentowano instrumenty zachęcając do recyklingu. W imprezie wzięły udział również Osiedlowe Domy Kultury a także grupy taneczne, które swoimi pokazami przyciągnęły pod scenę wielu widzów.
Poza występami artystycznymi odbył się pokaz mody ekologicznej, zorganizowany przez Recyclingirls. W ramach pokazu zostały zaprezentowane stroje wykonane z materiałów recyklingowych, takich jak papier, płyty CD, kapsle czy nakrętki. Na scenie przeprowadzono również prezentację i konkursy z nagrodami.
Podczas Ekopikniku odbyła się po raz kolejny akcja „Sadzonki za oponki” podczas której Urząd Miasta Lublin nieodpłatnie odbiera zużyte opony samochodowe od mieszkańców Lublina. W podziękowaniu za proekologiczną postawę uczestnicy otrzymali sadzonki roślin ozdobnych. Podczas tegorocznej edycji akcji w ramach podziękowań za oddane opony, mieszkańcom przekazano 1 480 sadzonek roślin ozdobnych. Wszystkich, którzy posiadają zużyte opony w swoich piwnicach, garażach oraz innych miejscach będą mogli je bezpłatnie oddać podczas kolejnych edycji akcji .
Ponadto miłośnicy zwierząt mogli poznać podstawowe zasady szkolenia psów oraz podziwiać zwierzęta egzotyczne i terrarystyczne na przygotowanej wystawie. Dużą atrakcją okazała się możliwość zrobienia sobie zdjęcia z prawdziwym wężem. Pracownicy schroniska przekazywali uczestnikom Ekopikniku wiele ciekawych informacji na temat odpowiedzialnej adopcji zwierząt, oraz wskazówek dot. wychowania psa, jego właściwego karmienia i pielęgnacji. Na jednym ze stoisk można było obejrzeć wystawę zwierząt i ptaków łownych oraz chronionych.
W programie poza sceną odbyły się między innymi:
Z myślą o dzieciach przygotowano specjalne dmuchane zjeżdżalnie, które cieszyły się niezwykłym zainteresowaniem. W akcji wzięło udział wielu Partnerów, którzy przygotowali ciekawe ekspozycje na swoich stoiskach. Zaaranżowano kącik malowania twarzy i wykonywania zwierzaków z balonów.
Z roku na rok Ekopiknik przyciąga coraz więcej osób również dlatego, że zwiększa się świadomość mieszkańców o tym jak ważne jest dbanie o środowisko naturalne. Serdecznie zapraszamy do udziału w „Ekopikniku Rodzinnym” w roku 2016 oraz w innych akcjach ekologicznych organizowanych przed Urząd Miasta Lublin.
Chętni do pomocy w organizacji tego przedsięwzięcia, mogą zgłaszać się do Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin pod numerem telefonu (81) 466 26 40, (81) 4662641.