„Miasto to też Twój dom – Sprzątaj po swoim psie” to kontynuacja akcji rozpoczętej w 2015 roku pod tym samym tytułem. Mówimy w niej o odpowiedzialności za zwierzęta oraz uczymy szacunku do miasta, w którym żyjemy. Lublin przez ostatnią dekadę przeszedł dużą metamorfozę. Stał się kulturalną, naukową i biznesową stolicą wschodniej Polski, codziennie odwiedzaną przez tysiące turystów z całego świata. Wykonaliśmy duży krok przybliżający Lublin do najbardziej rozwiniętych miast Europy Zachodniej, jednak problem sprzątania po naszych psach jest tematem, nad którym musimy jeszcze popracować.
Podczas realizowanej kampanii przypominamy, że My – mieszkańcy Lublina - mamy realny wpływ na to jak nasze miasto wygląda. Przestrzeń miasta jest naszym drugim domem, dlatego musimy o nią dbać, tak jak dbamy o nasze domy i mieszkania. Nie pozwólmy, aby stare niewłaściwe nawyki i przyzwyczajenia szpeciły nasz piękny Lublin.
Budowanie dobrych wzorców zachowań i właściwych nawyków powinniśmy zacząć od najmłodszych lat. Dlatego ważną cześć przekazu tegorocznej kampanii skierowaliśmy do dzieci. Uważamy, że to właśnie najmłodsi mogą być inicjatorami pozytywnych zachowań wśród dorosłych, a tym samym mogą przyczyniać się do prawdziwej zmiany społecznej. Lubelskie szkoły otrzymały materiały edukacyjne: plakaty i ulotki z prośbą o ich wykorzystanie przez nauczycieli podczas zajęć z uczniami.
W przedszkolach zaprezentowany został teatrzyk kukiełkowy pt. „Dogoń psa – Najmądrzejszy pies pod słońcem”, który w zabawny sposób zobrazował problem niesprzątania psich odchodów. Bohaterowie teatrzyku pokazują jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą pozostawianie psich nieczystości na trawnikach, jakimi chorobami można się zarazić. Na pytania - Czy Królowi wypada sprzątać po swoim psie? Co grozi miastu kiedy ludzie nie będą sprzątać? - dzieci mogły uzyskać odpowiedź podczas spektaklu.
Ponadto w przestrzeni miejskiej, na 50 przystankach autobusowych, zostały umieszczone plakaty, a na ogrodzeniach wybiegów dla psów tematyczne banery. Podczas zorganizowanych Ekoplenerów rady dzielnic otrzymały tabliczki na trawniki i naklejki na kosze na śmieci, które mieszkańcy Lublina mogą zobaczyć na swoich osiedlach.
Aby przełamać skrępowanie i wyzwolić w mieszkańcach poczucie, że sprzątnięcie nieczystości po czworonogu to żaden wstyd, powstały spoty animowane, które można odtworzyć tutaj.
Wystartowała kampania ekologiczna skierowana do mieszkańców Lublina pn. "Miasto to też Twój dom". Celem kampanii jest uwrażliwienie mieszkańców miasta na problem niesprzątania przez właścicieli czworonogów nieczystości po swoich pupilach z przestrzeni miejskiej. W ramach kampanii zaplanowano szereg działań skierowanych do Lublinian. Wszystko po to, aby przełamać skrępowanie i wyzwolić w mieszkańcach poczucie, że sprzątnięcie nieczystości po czworonogu to żaden wstyd. Wstydem jest mieć brudno w domu, a nasze miasto to przecież nasz wspólny dom.
Pamiętajmy, że problem pozostawionych na trawnikach i innych publicznych miejscach psich nieczystości nie dotyczy wyłącznie posiadaczy psów, ale wszystkich mieszkańców miasta, również tych, którzy czworonogów nie posiadają.
Miasto to też Twój Dom - wszyscy jesteśmy "właścicielami" trawników, placów i skwerów. Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Lublin nakłada na właścicieli psów obowiązek sprzątania psich nieczystości. Niestety nadal nie wszyscy dostosowują się do tego nakazu.
Mit 1
Istnieje przekonanie, że sprzątaniem powinny zająć się służby publiczne lub administracje osiedli
Mit 2
Problemem jest również zakup specjalistycznych woreczków i posiadanie ich we właściwym momencie podczas spacerów.
Mit 3
Po co sprzątać z trawników skoro i tak nikt z nich nie korzysta.
Mit 4
Powszechnym jest poczucie, że kupa się „rozłoży” lub zmyje ją deszcz. Niektórzy wierzą, że psie odchody użyźniają glebę, a tym samym bardziej pożądane jest ich niesprzątanie i pozostawienie tego problemu naturze.
Mit 5
Istnieje ogólny przesąd, że w trakcie sprzątania psich nieczystości można się czymś zarazić. Obawa ta, to wynik troski właścicieli psów o własne zdrowie lub swoich dzieci. W przekonaniu tych osób należy wybrać mniejsze zło i pozostawić kupę na trawniku.
Mit 6
Istnieje przekonanie, że sprzątając psie nieczystości można narazić się na ataki ludzi, którzy nie życzą sobie wyrzucania kup do publicznych śmietników. Niektórzy stają w obronie śmietnikowych „grzebaczy”, którzy mogą napotkać na psią kupę.
Mit 7
Często powodem nie sprzątania po swoich pupilach nie jest lenistwo właścicieli, a obawa skarcenia przez innych mieszkańców oraz poczucie, że nawet jeśli oni to uczynią, to i tak większość osób problem zbagatelizuje i nie posprząta po psie.
Mit 8
Właściciele psów, którzy wyprowadzają je do miejsc publicznych, nie mają poczucia konieczności posprzątania odchodów po psie, bądź brzydzą się tej czynności i odczuwają dyskomfort związany z doniesieniem nieczystości do kosza lub też szukają koszy specjalistycznych.
Mit 9
Instalowanie śmietników specjalistycznych wzmacnia przekonanie, że do publicznych koszy właściciele psów nie powinni wyrzucać po nich nieczystości. A niewielka ilość takich koszy daje kolejny argument - braku specjalistycznej infrastruktury.
W pierwszej fazie kampanii w 24 lokalizacjach na terenie lubelskich osiedli pojawiły się nietypowe instalacje, które miały uzmysłowić Lublinianom, że ich dom jest także za oknami ich mieszkań. Wspólna przestrzeń to miejsce, o które należy dbać tak samo jak
o własne cztery kąty. Pomimo, że ten etap kampanii jest już za nami, przypominać o nas będą pozostawione znaki na chodnikach.
Otrzymane podczas spotkań pocztówki i naklejki można wysłać lub wręczyć sąsiadowi jeśli chcemy uczulić go na konieczność dbania o to, co należy do nas wszystkich.
W ramach kampanii powstały projekty naklejki oraz tabliczki, które można wykorzystać jako element informacyjny bądź też do oznaczenia miejsc gdzie właściciele wyprowadzają swoje psy. Zapraszamy do wykorzystania poniższych materiałów. Poniżej po lewej stronie wizualizacja naklejki a po prawej wizualizacja tabliczki.
Organizowaną przez Urzędu Miasta Lublin akcję popierają: artysta plastyk Jarosław Koziara, perkusista Tomasz Zeliszewski (Budka Suflera, Wieko), czy też Mistrz Świata w Karate oraz wielokrotny medalista mistrzostw Polski i Europy Daniel Iwanek. Goście Ci odwiedzili nasz osiedlowy pokój i chętnie dzielili się swoją refleksją na temat problemu psich nieczystości i dbałości o wizerunek naszego miasta.
"Miasto to też Twój dom" to także konkursy. Właściciele czworonogów mogą okazać swoje wsparcie dla akcji poprzez udział w konkursie fotograficznym rozgrywanym za pośrednictwem mediów społecznościowych. Dla tych, którzy także chcieliby wziąć udział w kampanii, ale nie są właścicielami zwierząt lub też nie posiadają konta w mediach społecznościowych zorganizowany przygotowaliśmy konkurs "dzielnicowy".
Warto śledzić także fanpage kampanii facebook.com/miastodom, |
![]() |
![]() |
![]() |
Oprócz przełamywania społecznych barier oraz budowania wspólnoty mieszkańców Lublina wokół słusznej sprawy kampania ma także wymiar edukacyjny. Nie każdy bowiem wie, że psie kupy nie są dobrym nawozem dla trawy ze względu na dużą zawartość niszczącego zieleń amoniaku i chlorków. Tym bardziej należy więc je sprzątać, co nie jest też zbyt problematyczne. Woreczek ze zwierzęcymi nieczystościami można wyrzucić do każdego miejskiego pojemnika na niesegregowane odpady, nie trzeba więc szukać specjalnych koszy.
"Miasto to też Twój dom" to kampania będąca odpowiedzią na oczekiwanie mieszkańców Lublina. Projekt przeprowadzenia działań edukacyjnych dotyczących sprzątania psich nieczystości z przestrzeni miejskiej, w wyniku oddanych przez lublinian głosów, otrzymał dofinansowanie w ramach budżetu obywatelskiego Miasta Lublin. Przy współpracy Wydziału Ochrony Środowiska, Marketingu Miasta i autorów projektów M-39 „Sprzątam po psie” oraz M-144 „Czysto i bezpiecznie: system koszy na dzielnicowe wybiegi dla psów” podjęto decyzję o przeprowadzeniu jednej, spójnej kampanii. Natomiast formę przewidzianych w kampanii działań zaproponowali studenci School of Form z Poznania.