W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Kampanie ekologiczne

Od 2015 roku Miasto Lublin realizuje kampanię edukacyjno-informacyjną pod hasłem „Miasto to też Twój dom”. Ideą akcji jest zachęcenie mieszkańców do większej dbałości i poszanowania miasta jako naszego dobra wspólnego, a tym samym zwrócenia uwagi na problemy środowiskowe z jakimi spotykamy się na co dzień. Pierwsze działania podejmowane w ramach akcji dotyczyły kwestii sprzątania nieczystości po psach. W kolejnych latach kampania została rozszerzona o kwestie związane z dbałością o jakość powietrza w mieście oraz właściwe postępowanie z odpadami.

1. Miasto to też twój dom – sprzątaj po swoim psie 2019”

Edycja kampanii z 2019 roku, miała na celu zaangażowanie mieszkańców miasta. Każdy mógł osobiście zainstalować tabliczkę w miejscu, gdzie problem niesprzątania po psach jest nadal widoczny. Akcja cieszyła się ogromną popularnością. Jej rezultaty można obejrzeć na naszym fanpage na Facebook na profilu Miasto to też Twój dom.

W 2019 roku przeprowadziliśmy również wspólną akcję ze Strażą Miejską Miasta Lublin „Woreczki zamiast mandatów”.

Także w 2019 roku razem z partnerami akcji MPK i ZTM podpowiadaliśmy mieszkańcom w jaki sposób przewozić naszych pupili w pojazdach komunikacji miejskiej.

2. „Miasto to też Twój dom - Masz wpływ na dobrą atmosferę” to kampania, która powstała w 2019 roku jako odpowiedź na zainteresowanie mieszkańców tematem jakości powietrza w mieście. Do współpracy przy realizacji tej kampanii włączyły się LPEC i MPK, ZTM oraz Straż Miejska Miasta Lublin. Celem kampanii jest edukacja o głównych źródłach zanieczyszczeń powietrza, sposobach przeciwdziałania zjawisku smogu oraz niskiej emisji, a także zwiększenie świadomości mieszkańców na temat ich wpływu na jakość powietrza.

W przestrzeni publicznej na billboardach, plakatach oraz na monitorach LCD w autobusach przedstawiliśmy ofertę dla mieszkańców dzięki której mogą podejmować świadome decyzje , które wpłyną na poprawę jakości powietrza.

Na lubelskich przystankach autobusowych, na wyświetlaczach rozpoczęto publikację danych o jakości powietrza.

W przestrzeni miejskiej prezentowana była wystawa, a dla uczniów szkół podstawowych prowadzone były lekcje ciepła, oraz został zorganizowany happening.

Od 2020 r. jako kontynuacja działań kampanijnych do szkół podstawowych trafiła wystawa i materiały edukacyjne.

Kolorowa rysunkowa grafika w przystępny sposób przekazuje wiedzę najmłodszym mieszkańcom. Razem z wystawą, która docelowo trafi do 30 lubelskich podstawówek, przekazywane są materiały edukacyjne oraz osobiste pyłomierze do wykorzystania podczas lekcji przyrody.

Pyłomierz to urządzenie dokonujące pomiarów w czasie rzeczywistym informujące użytkowników o stężeniu pyłów PM1, PM 2,5, PM 10 oraz temperaturze, wilgotności powierza i ciśnieniu atmosferycznym. Zajęcia z wykorzystaniem tych urządzeń pokażą dzieciom jakim powietrzem oddychają, oraz co mogą razem z rodzicami zrobić, aby poprawić jego stan. Edukacja w szkołach zaplanowana została na marzec, wrzesień, październik, listopad i grudzień.

Poniżej przedstawiamy materiały, które powstały w ubiegłych latach kampanii (do pobrania)

Do pobrania

  • TABLICZKA 2018.jpg
    Akcja posprzątaj po swoim psie- tabliczka- na niebieskim tle nieba na środku czarne napisy, poniżej zdjęcie kremowej maści psa 0.96 MB
  • PLAKAT 2018.pdf
    Miasto to tez Twój dom - plakat 131.16 KB
  • ULOTKA_2018.pdf
    Miasto to tez Twój dom - ulotka 184.94 KB

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie