W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Ochrona zwierząt

Lublin jest miastem zielonym, sprzyjającym rekreacji i spędzaniu czasu na łonie natury. Spacerując ulicami naszego miasta często widzimy Lublinian w asyście czworonogów, których jak szacujemy jest kilkanaście tysięcy. Psy to nie jedyni towarzysze życia mieszkańców naszego miasta, lecz na pewno najbardziej widoczni z uwagi na ich zamiłowanie do aktywnego życia. Wielu zwierzęcych przyjaciół nie spotkamy na ulicy, gdyż ich wymagania, upodobania i cechy gatunkowe nie pozwalają na wyjście poza obszar mieszkania czy terrarium. Wśród nich są koty, gryzonie, płazy i gady. Bez względu na wybór gatunku czy rasy zwierzęcia należy pamiętać, iż posiadanie żywego stworzenia to duża odpowiedzialność. Przed nabyciem zwierzaka należy poznać wymagania danego gatunku, dotyczące warunków przetrzymywania oraz sposobu żywienia. Należy przeanalizować koszty utrzymania zwierzaka i pamiętać, iż wraz z jego wzrostem jego wymagania, a tym samym koszty będą się zmieniać. Pewna grupa zwierząt wymaga uzyskania zezwolenia na ich utrzymywanie lub prowadzenie hodowli. Obowiązek ten dotyczy właścicieli psów ras uznanych za agresywne oraz chartów rasowych i ich mieszkańców. Istnieje również grupa zwierząt egzotycznych wymagająca rejestracji.

Poza pupilami, umilającymi nam życie, w Lublinie spotkać można zwierzęta gospodarskie, zwierzęta dzikie charakterystyczne dla terenów leśnych, oraz liczną populację kotów wolno żyjących. Wobec tych zwierząt należy zachować dystans, bo choć niektóre z nich wyglądają łagodnie mogą w kontakcie z człowiekiem zachować się agresywnie.

Bez względu na to czy posiadamy zwierzę czy spotykamy je na ulicy pamiętajmy, o tym że "Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę" (ustawa o ochronie zwierząt).

logo ekolublin