W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Co robić gdy spotkam dzikie zwierzę w mieście

Co robić gdy spotkam dzikie zwierzę w mieście

Gdy spotkasz w mieście zwierzę normalnie żyjące w lesie - lisa, sarnę, dzika, łosia lub inne zwierzę łowne, pamiętaj, że masz do czynienia ze zwierzęciem dzikim, którego zachowania nie można przewidzieć. Spłoszone zwierzę może zareagować silnym lękiem lub agresją i może zaatakować. Po spłoszeniu, uciekając w panice, może spowodować kolizję drogową lub inny wypadek.

Przestrzeganie kilku niżej wymienionych zasad zminimalizuje możliwość wystąpienia groźnego zdarzenia i zapewni bezpieczeństwo zarówno Tobie, jak i napotkanemu zwierzęciu:

 • Unikaj bliskiego kontaktu z dzikim zwierzęciem, w przypadku zauważenia – nie zbliżaj się do niego!
 • Nie nawołuj dzikiej zwierzyny, nie drażnij, nie zanęcaj w jakikolwiek sposób!
 • Nie dokarmiaj!
 • Dbaj o czystość swojej posesji, zabezpieczaj resztki pożywienia w zamkniętych pojemnikach na odpady!
 • Sprzątaj tzw. spady z drzew owocowych, jak również niewykorzystane warzywa z ogródka przydomowego!
 • Wykaszaj zachwaszczenia na działce!
 • Jeśli napotkasz dzikie zwierzę będąc na spacerze z psem - natychmiast przywołaj swojego pupila i prowadź go na smyczy, krótko przy nodze!

Miasto Lublin wdrożyło procedury postępowania z dzikimi zwierzętami, które mają zapewnić bezpieczeństwo zarówno ludziom, jak i zwierzętom. Postępuj następująco:

 1. Jeśli napotkasz zwierzę łowne, które jest ranne lub stwarza zagrożenie bezpieczeństwa dla zdrowia, życia czy mienia ludzi, jak również siebie samego - poinformuj o tym Straż Miejską Miasta Lublin, pod numerami telefonu: 986 lub 81 466 50 20.
 2. Jeśli znajdziesz martwe zwierzę - zgłoś to również do Straży Miejskiej Miasta Lublin, numery telefonu jak wyżej. Truchło zostanie uprzątnięte i poddane utylizacji na koszt Gminy Lublin.
 3. Jeśli zostałeś pokąsany przez dzikie zwierzę - natychmiast zgłoś się do lekarza, następnie należy zgłosić ten fakt do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie, tel. 81 532 97 05 i Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Lublinie, tel. 81 748 37 48.
 4. Jeśli uczestniczyłeś w kolizji drogowej z udziałem dzikich zwierząt i pojazd został uszkodzony - roszczenia odszkodowawcze należy zgłaszać do Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie, ul. Krochmalna 13j, 20-401 Lublin, tel. 81 466 57 00, faks: 81 466 57 01, e-mail: drogi@zdm.lublin.eu.

Do pobrania

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie