W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Dzień Jeża w lubelskich przedszkolach

Dzień Jeża w lubelskich przedszkolach

Lubelskie przedszkolaki po raz kolejny zadbały o schronienia dla jeży

Miasto podsumowało trzecią edycję akcji „Tu śpi jeż”, w ramach której lubelskie przedszkolaki po raz kolejny zadbały o schronienia dla jeży szykujących się do zimowego snu. W tym roku do inicjatywy przyłączyło się 37 placówek.

– Zapoczątkowana w 2021 roku akcja dla lubelskich przedszkolaków „Tu śpi jeż” ma na celu uwrażliwianie najmłodszych mieszkanek i  mieszkańców naszego miasta na potrzebę ochrony tych pożytecznych zwierząt. Uczęszczające do miejskich placówek dzieci kolejny raz przygotowywały w przedszkolnych ogródkach zimowe schronienia dla tych niewielkich ssaków. Cieszymy się, że każdego roku przybywa miejsc zaangażowanych w akcję –  mówi Blanka Rdest, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej UM Lublin.

Akcja „Tu śpi jeż” każdego roku prowadzona jest w lubelskich przedszkolach w listopadzie. Dzieci pod okiem opiekunów szykują w przedszkolnych ogrodach schronienia dla tych drobnych ssaków, usypując kopce z opadłych liści i zabezpieczając je gałązkami lub przysypując suchą trawą i liśćmi domki dla jeży, które placówki otrzymały wcześniej od Miasta. Zabieg ten ma na celu zachęcanie zwierzaków do zasiedlenia drewnianych domków. W pobliżu przygotowanych schronień ustawiane są tabliczki informujące o tym, że w kopcu śpi jeż, które mają zwracać uwagę przechodniów i być dla nich inspiracją do podejmowania podobnych działań. W tym roku w akcji wzięły udział: Zespół Przedszkolny nr 1 i nr 2 oraz Przedszkola nr: 5, 7, 9, 11, 18, 22, 25, 28, 25, 35, 36, 37, 39, 40, 42, 43, 46, 47, 50, 54, 56, 58, 59, 63, 64,65, 69, 70, 73, 74, 75, 77, 83, 84, 85.

Okazją do zaproszenia najmłodszych mieszkanek i mieszkańców Lublina do udziału w inicjatywie jest obchodzony w listopadzie Światowy Dzień Jeża.

Miasto od kliku lat prowadzi działania na rzecz ochrony jeży. W roku 2020, w ramach projektu „Pomóżmy dzikim zwierzętom” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, Miasto zakupiło 33 domki dla tych drobnych ssaków, które przekazano placówkom oświatowym i Radom Dzielnic. Z kolei w 2021 roku na wybranych ulicach Lublina pojawiły się znaki drogowe „Uwaga jeże”. Mają one ostrzegać kierowców o wędrujących w tych miejscach jeżach, które przemieszczają się swobodnie po Lublinie od wiosny do jesieni, najczęściej w okolicach parków, skwerów, domów jednorodzinnych i ogrodów działkowych. Ponadto w 2022 roku kolejne 64 domki trafiły do lubelskich szkół i przedszkoli. Ich zakup sfinansowano ze środków pochodzących z projektu Budżetu Obywatelskiego „Lublin przyjazny zwierzętom”. W bieżącym roku, dzięki środkom z projektu Budżetu Obywatelskiego „Zadbajmy o zwierzęta” zakupiono dodatkowe 70 domków dla jeży, które trafiły do placówek oświatowych oraz mieszkanek i mieszkańców Lublina. W najbliższym czasie do placówek oświatowych i zarządców nieruchomości trafią także plakaty informacyjne dotyczące pomocy tym małym zwierzętom.

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie