W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Opieka nad kotami wolno żyjącymi i ich dokarmianie

Opieka nad kotami wolno żyjącymi i ich dokarmianie

Na terenie miasta Lublin znajduje się duża populacja kotów wolno żyjących - są one stałym elementem ekosystemu miejskiego. Ich obecność zapobiega rozprzestrzenianiu się szkodliwych gryzoni, dlatego nie należy ich wyłapywać, lecz stwarzać warunki bytowania, w miejscach ich dotychczasowego schronienia.

Dokarmianie kotów wolno żyjących i opieka nad nimi prowadzona jest zgodnie z uchwałą Rady Miasta Lublin w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Miasta Lublin na 2020 rok.

Każdy mieszkaniec Lublina może opiekować się kotami wolno żyjącymi i je dokarmiać, ale jest grupa osób, w których przepadku ta działalność jest sformalizowana – są to społeczni opiekunowie kotów wolno żyjących, współpracujący z Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin. Osoby te wiedzą o konieczności utrzymania czystości i porządku w miejscu dokarmiania kotów oraz zapewniania im świeżej i czystej wody. Urząd Miasta Lublin wspomaga opiekunów kotów poprzez zakup karmy i przekazywanie jej opiekunom, co częściowo pomaga zminimalizować ponoszone przez nich koszty dokarmiania. Oprócz opieki i dokarmiania społeczni opiekunowie kotów biorą udział w organizowanej przez Urząd Miasta Lublin akcji sterylizacji kotów wolno żyjących. Dzięki tej akcji udaje się utrzymywać populację dziko żyjących kotów na podobnym poziomie i poprawiać stanu zdrowia tych zwierząt.

Żeby zostać społecznym opiekunem kotów i móc ubiegać się o pomoc w dokarmianiu, w postaci przydziału karmy, należy złożyć wniosek, do Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin. Nowo powołany opiekun otrzymuje numerowaną legitymację społecznego opiekuna kotów, uprawniającą do ubiegania się o karmę.

Dziękujemy wszystkim osobom włączającym się w akcję opieki nad kotami, za ich wrażliwość, poświęcony czas i zaangażowanie.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców o życzliwe i wyrozumiałe podejście do tematu opieki nad kotami wolno żyjącymi na terenie naszego miasta oraz pomoc społecznym opiekunom w znajdowaniu bezpiecznych lokalizacji dla domków dla kotów, udostępniania pomieszczeń do bytowania oraz wskazywania bezpiecznych miejsc do ich dokarmiania.

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie