W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Schronisko dla bezdomnych zwierząt

PIESKIE ŻYCIE...

Preambuła „Ustawy o ochronie zwierząt” głosi „Zwierzę jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”.

Pierwsze zwierzęta człowiek oswoił już tysiące lat temu. Od tego czasu towarzyszą mu one na dobre i na złe. Oswajając je, człowiek zapewnił im lepszy byt, niestety, uzależnił także od siebie, odbierając im samodzielność. Dlatego nasz stosunek do zwierząt, to ogromny egzamin z odpowiedzialności.

Życie jest jednak dla nich okrutne. Każdego dnia są wyrzucane, okaleczane, ranne, a przede wszystkim bezdomne. Ich strach i krzywda doznana z ręki człowieka czynią je bezdomnymi. Schroniska przepełnione są takimi niechcianymi zwierzakami, które swoim zachowaniem proszą o pomoc.

Psy i koty zostały przez ludzi, bez pytania ich o zgodę, podporządkowane człowiekowi, ponieważ były mu potrzebne do wielu celów. Przede wszystkim brali sobie zwierzę w przypływie emocji lub kaprysu, traktując je jako np. znakomity prezent dla dziecka, a po jakimś czasie, kiedy się znudzi, wyrzucić jak niechciany przedmiot.

Jak z powyższego wynika człowiek był i jest przyczyną bezdomności zwierząt, a więc jest odpowiedzialny za powstały problem i powinien go rozwiązać. Zwierzęta są w odwrotnej sytuacji, nie są przyczyną swego losu, nie potrafią sobie pomóc, a nawet zrozumieć swojego problemu. Potrafią tylko mieć żal do człowieka, że zgotował im ten los. Zwierzęta mają bardzo dobrą pamięć. Pamiętają wszystko – pierwszy dom i właściciela. Raz źle potraktowane, przez lata mogą mieć koszmary senne. Bardzo przeżywają rozstanie z właścicielem. Mają potrzebę należenia do kogoś, posiadania swojego pana. Dlatego najważniejszą rzeczą, gdy bierzemy psa lub kota ze schroniska, jest uświadomienie sobie, czy podołam wszystkim obowiązkom związanym z posiadaniem wybranego pupila, tzn. że zapewnię mu właściwą opiekę i uczucie.

autor tekstu Wiesław Piątkowski Zielony Biuletyn Nr 1 (28) 2012

Film edukacyjno-promocyjny - Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Lublinie

Gmina Lublin jest właścicielem Schroniska dla bezdomnych zwierząt. Nowoczesny obiekt znajduje się przy ul. Metalurgicznej 5. Znajdują w nim schronienie i profesjonalną opiekę zwierzęta, które z różnych przyczyn stały się bezdomne. Najczęściej porzucone, pochodzące z wypadków, chore i utrzymywane przez właścicieli w złych warunkach lub te, których właściciel zmarł i nie było osoby, która mogłaby się dalej nimi zajmować.

Pracownicy i wolontariusze dbają o kondycję zdrowotną zarówno fizyczną i psychiczną swoich podopiecznych. Psy przechodzą zabiegi pielęgnacyjne, są uczone chodzenia na smyczy. Zwierzęta chore mają zapewnioną opiekę lekarzy weterynarii, a za dobór zwierząt do boksów i ich socjalizację odpowiada zoopsycholog.

Ponadto w Schronisku funkcjonuje egzotarium, które pełni jednocześnie funkcje ośrodka tymczasowego przetrzymywania zwierząt egzotycznych i terrarystycznych do czasu przekazania ich do właściwych jednostek oraz centrum rehabilitacji gadów i płazów.

Wszystkie osoby, zainteresowane adopcją zwierzaka lub te, które chciałyby odwiedzić Schronisko mogą to uczynić w godzinach jego otwarcia:

  • w dni powszednie 10-17
  • sobota 10-14
  • niedziela 11-14.

W Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt odbywają się także zajęcia edukacyjne oraz Dni Otwarte. Wszystkie zainteresowane szkoły i przedszkola mogą zgłaszać chęć udziału w zajęciach edukacyjnych bezpośrednio w biurze Schroniska pod numerem telefonu: 81 466-26-42, w godzinach otwarcia Schroniska.


Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej: www.schronisko-zwierzaki.lublin.pl. 

Powiązane galerie:

logo ekolublin