W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Odpady remontowo-budowlane

Udział masy odpadów remontowo-budowlanych w Lublinie w stosunku do ogólnej masy odpadów jest dość duży. Od 1 lipca 2013 do 1 lipca 2014 w Lublinie odebrano 3 786 380 kg tego typu odpadów, a więc ich ilość, wytwarzana w ciągu roku jest dość znaczna. Do odpadów remontowo-budowlanych zalicza się gruz ceglany i betonowy, beton, cegłę, pustaki, potłuczone materiały ceramiczne oraz potłuczone szkło okienne. 

Biorąc pod uwagę ilości wytwarzanych tego rodzaju odpadów mogą one stanowić bardzo duży problem, jeżeli bez przetworzenia będą bezpośrednio kierowane na składowisko. Odpady remontowo-budowlane na szczęście są obecnie w zdecydowanej większości podawane recyklingowi. Płyną z tego korzyści ekonomiczne, środowiskowe oraz logistyczne, ponieważ odpady tego typu przy składowaniu zajmują dość znaczną powierzchnię.

Odpady tego rodzaju powstają w wyniku remontów, budowy, wyburzeń. Z uwagi na popyt na kruszywo, powstające odpady remontowo-budowlane są w przeważającej ilości od razu zagospodarowywane, ale również maleją istniejące hałdy składowanych tego typu odpadów.  

Recykling odpadów remontowo-budowlanych jest bardzo opłacalny, zarówno dla środowiska, jak i dla mieszkańca oraz przedsiębiorcy. Pierwszym i najważniejszym etapem recyklingu jest selektywna zbiórka odpadów, ponieważ dzięki niej największa ilość odpadów remontowo-budowlanych ma szansę trafić do gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi i co za tym idzie będzie poddana odzyskowi i recyklingowi. Odpady tego typu po odebraniu ich od właścicieli nieruchomości, trafiają do instalacji, które zajmują się ich przetworzeniem, najczęściej są kruszone za pomocą szczęk kruszących, w wyniku czego powstają cząstki gruzu o różnej średnicy. W ten sposób przetworzone odpady remontowo-budowlane stanowią gotowy produkt, który jest bardzo chętnie wykorzystywany przez firmy budowlane, ponieważ rezygnując z kruszywa pochodzącego z zasobów naturalnych pozwala on na znaczne obniżenie kosztów. 

Surowiec wtórny z odpadów remontowo-budowlanych można wykorzystać przy budowie:

  • dróg i chodników
  • nasypów kolejowych i wałów
  • fundamentów
  • nieprzepuszczalnych warstw
  • czasz osadników podziemnych
  • do utwardzania terenu
  • do wyrównywania terenu
  • do produkcji mieszanek betonowych

Od momentu startu gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, ilość odebranych odpadów remontowo-budowlanych wzrosła prawie trzykrotnie. Jest to bardzo dobra wiadomość ponieważ w ten sposób o wiele więcej odpadów tego typu ma szansę na recykling i ponowne ich wykorzystanie.

Droga odpadu - Odpady remontowo-budowlane

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie