W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Opakowania wielometeriałowe

Dużą część odpadów komunalnych stanowią odpady opakowaniowe, których liczba i masa systematycznie wzrasta. Opakowania produktów wykonane z tworzyw sztucznych, szkła lub papieru stanowią niestety ok. 60% odpadów znajdujących się na składowiskach odpadów w Europie. 

Jednym z rodzajów opakowań, które zdobywają coraz większą popularność są opakowania wielomateriałowe. Za opakowanie wielomateriałowe uznaje się każde opakowanie, które zbudowane jest z co najmniej dwóch rodzajów materiałów, których nie da się ręcznie rozdzielić. Takie opakowania są bardzo popularne w przemyśle spożywczym i najczęściej są to kartony do przechowywania soków i mleka, ale również opakowania po chipsach, zupkach błyskawicznych oraz po kosmetykach. Popularność tych opakowań wynika z ich właściwości, ponieważ są hermetyczne, wytrzymałe i lekkie. Decyduje o tym to że są zbudowane są w 75% z papieru, ale również z warstwy folii aluminiowej oraz kilku warstw polietylenu małej gęstości (LDPE).  

Recykling tego typu odpadów jest technologicznie znacznie trudniejszy niż recykling szkła, papieru lub tworzyw sztucznych, a wszystko to ze względu na ilość surowców budujących opakowania wielomateriałowe i konieczność ich rozdzielenia. Najbardziej popularny i uzasadniony ekonomicznie w przypadku tego typu opakowań jest recykling papieru. W zakładzie przetwórczym, wysegregowane opakowania wielomateriałowe wrzucane są do urządzenia mieszającego, gdzie są zalewane wodą i mieszane przez około 20 minut, aby nastąpiło rozwłóknienie opakowań i w ten sposób otrzymuje się długie włókna celulozy. 

Produktami, które powstają w wyniku recyklingu opakowań wielomateriałowych są przede wszystkim wysoko jakościowa celuloza, która służy następnie do produkcji papieru oraz tektury. Dodatkowo w papierniach, po odzyskaniu włókien celulozowych, z powstających opadów można odzyskać aluminium i polietylen, które później są wykorzystywane jako surowiec do wytwarzania nowych produktów. Zaletą opakowań wielomateriałowych jest ich wysoka kaloryczność, przez co stanowią doskonały wkład do paliwa alternatywnego. 

ekoLublin logo

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie

Akcja Moje Miasto to też Twój dom