W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Opakowania wielometeriałowe

Dużą część odpadów komunalnych stanowią odpady opakowaniowe, których liczba i masa systematycznie wzrasta. Opakowania produktów wykonane z tworzyw sztucznych, szkła lub papieru stanowią niestety ok. 60% odpadów znajdujących się na składowiskach odpadów w Europie. 

Jednym z rodzajów opakowań, które zdobywają coraz większą popularność są opakowania wielomateriałowe. Za opakowanie wielomateriałowe uznaje się każde opakowanie, które zbudowane jest z co najmniej dwóch rodzajów materiałów, których nie da się ręcznie rozdzielić. Takie opakowania są bardzo popularne w przemyśle spożywczym i najczęściej są to kartony do przechowywania soków i mleka, ale również opakowania po chipsach, zupkach błyskawicznych oraz po kosmetykach. Popularność tych opakowań wynika z ich właściwości, ponieważ są hermetyczne, wytrzymałe i lekkie. Decyduje o tym to że są zbudowane są w 75% z papieru, ale również z warstwy folii aluminiowej oraz kilku warstw polietylenu małej gęstości (LDPE).  

Recykling tego typu odpadów jest technologicznie znacznie trudniejszy niż recykling szkła, papieru lub tworzyw sztucznych, a wszystko to ze względu na ilość surowców budujących opakowania wielomateriałowe i konieczność ich rozdzielenia. Najbardziej popularny i uzasadniony ekonomicznie w przypadku tego typu opakowań jest recykling papieru. W zakładzie przetwórczym, wysegregowane opakowania wielomateriałowe wrzucane są do urządzenia mieszającego, gdzie są zalewane wodą i mieszane przez około 20 minut, aby nastąpiło rozwłóknienie opakowań i w ten sposób otrzymuje się długie włókna celulozy. 

Produktami, które powstają w wyniku recyklingu opakowań wielomateriałowych są przede wszystkim wysoko jakościowa celuloza, która służy następnie do produkcji papieru oraz tektury. Dodatkowo w papierniach, po odzyskaniu włókien celulozowych, z powstających opadów można odzyskać aluminium i polietylen, które później są wykorzystywane jako surowiec do wytwarzania nowych produktów. Zaletą opakowań wielomateriałowych jest ich wysoka kaloryczność, przez co stanowią doskonały wkład do paliwa alternatywnego. 

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie