W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Opony

Systematycznie rozwijający się przemysł motoryzacyjny i co za tym idzie wzrost ilości pojazdów, od dłuższego czasu powoduje powstawanie dużej ilości zużytych opon. Są one bardzo poważnym problemem, ponieważ ze względu na swoją budowę są dużym obciążeniem dla środowiska, ponieważ niezwykle długo rozkładają się w sposób naturalny. Dodatkowo po zakończeniu ich eksploatacji wymagają dość dużej przestrzeni do ich składowania.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami opony traktowane są jako odpady problemowe i nie mogą być składowane na składowisku, tylko musza zostać poddane odzyskowi i recyklingowi. Naturalny rozkład opony w warunkach środowiska naturalnego trwa około 100 lat ze względu na dużą ilość zawartych w mieszance gumowej polimerów.

Aby wykorzystać potencjał energetyczny i surowcowy zużytych opon można zastosować dwa rodzaje recyklingu.

Pierwszym z nich jest recykling materiałowy, który w przypadku opon polega na mechanicznym, chemicznym lub energetycznym przetworzeniu, co prowadzi do odzysku surowców, które były wykorzystane do produkcji. Pierwsza faza polega na pocięciu lub rozdrobnieniu opon. W tym procesie wykorzystuje się dwie metody. Pierwsza opiera się na zastosowaniu bardzo wysokiej temperatury, jednak jest to sposób niebezpieczny i powoduje niszczenie cząstek budujących oponę np. kauczuku. Natomiast w drugiej stosuje się ciekły azot o temperaturze -80oC, pod wpływem czego opony stają się kruche i następnie wrzucone do młyna młotkowego ulegają rozdrobnieniu. W przypadku tego procesu powstaje surowiec pozbawiony większej ilości zanieczyszczeń, jednak minusem są wysokie koszty.

Powstała w wyniku recyklingu surowcowego rozdrobniona mieszanka gumowa, może być  wykorzystana do produkcji wielu elementów.  Całe lub sprasowane opony stosowane są np. jako odbojniki łodzi i statków, do ochrony brzegów rzek, zbiorników i kanałów, do umocnienia pochyłości dróg.  W zależności od wielkości rozdrobnionych cząstek mieszanki gumowej, większe są wykorzystywane przy budowie nawierzchni placów zabaw, boisk sportowych, lub elastycznej kostki brukowej, natomiast mniejsze cząstki mieszanki gumowej służą do produkcji m. in. dywaników samochodowych, progów zwalniających, pachołków, oraz różnego rodzaju mat. Mieszanka gumowa bardzo dobrze sprawdza się również jako dodatek przy budowie i modernizacji dróg asfaltowych, ponieważ powoduje wzrost czasu eksploatacji drogi, jej elastyczność, przyczepność oraz twardość. Niestety metody recyklingu surowcowego nie usuwają wszystkich zanieczyszczeń z mieszanki gumowej, co powoduje ograniczenia w jej wykorzystaniu. Dzięki recyklingowi opon, oprócz mieszanki gumowej, odzyskuje się również stal i odpady tekstylne. 

Drugim rodzajem recyklingu, któremu poddawane są zużyte opony jest recykling energetyczny. Opony same w sobie mają bardzo dobre właściwości energetyczne, przez co są bardzo chętnie wykorzystywane jako paliwo alternatywne. Często z paliwa złożonego z rozdrobnionych zużytych opon korzystają cementownie oraz elektrociepłownie, ponieważ pozwala to zastąpić około 20% masy pierwotnego paliwa. Opony dodatkowo są bardziej wydajne niż węgiel, ponieważ posiadają wyższą kaloryczność (ok. 31,4 kj/kg). Dodatkowo opony spalane jako paliwo, w porównaniu z węglem, powodują o wiele mniejszą emisję dwutlenku węgla, siarki, oraz po ich spaleniu nie powstaje popiół.

Kolejnym sposobem na ponowne wykorzystanie zużytych opon jest bieżnikowanie. Polega ono na analizie konkretnej opony pod względem zużycia bieżnika oraz ogólnej kondycji opony, czyli czy jej zużycie nie stanowi zagrożenia bezpieczeństwa ponownego jej wykorzystania, a następnie nacina się bieżnik w dwojaki sposób: na zimno i na gorąco. Ze względu na cenę i dostępność opon, procesowi bieżnikowania poddaje się w głównie opony samochodów ciężarowych. Jest to bardzo ekonomiczna metoda, ponieważ pozwala na wykorzystanie 75% starej opony, natomiast koszty produkcji i zużycia energii i surowców maleją o 60 % w stosunku do produkcji nowej opony. 

Coraz popularniejszy staje się recykling opon metodą pirolizy, czyli poddanie opon rozkładowi termicznemu bez dostępu tlenu. W wyniku tego procesu z jednej tony zużytych opon można uzyskać około 400l oleju paliwowego lub do wykorzystania w przemyśle chemicznym, ok. 360kg węgla, 40kg stali oraz grafit i gazy paliwowe, które można wykorzystać w procesie grzewczym. Metoda ta w dalszym ciągu jest udoskonalana, aby jak najbardziej zoptymalizować proces odzysku surowców oraz jak najbardziej zredukować wpływ procesu na środowisko.

W Lublinie przed 1 lipca 2013 roku nie było systemu zbiórek zużytych opon, natomiast po 1 lipca 2013 roku, do PSZOK-ów zostało dostarczonych ponad 2 tony zużytych opon, które następnie przekazane zostały do recyklerów. 

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie