W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Klimat

Zgodnie z regionalizacją E. Michny Lublin zlokalizowany jest w granicach nałęczowsko ‐ lubelskiej jednostki mezoklimatycznej. Głównym czynnikiem wpływającym na zmiany pogody tego obszaru są fronty atmosferyczne. Najwięcej dni z frontami obserwuje się w listopadzie i grudniu a najmniej w czerwcu i sierpniu, kiedy to pogoda odznacza się większą stabilnością.

Pod względem termicznym omawiana jednostka charakteryzuje się średnią roczną temperaturą powietrza 7,3° C oraz występowaniem najniższej średniej miesięcznej temperatury w lutym (‐4,0°C) a najwyższej w lipcu (18,2°C). Ujemne temperatury pojawiają się od grudnia do marca włącznie, z kolei dni gorące z temperaturą powietrza powyżej 25°C występują od kwietnia do września.

Sytuacja termiczna ulega lokalnym wahaniom w zależności od warunków m. in. ukształtowania terenu, ekspozycji stoków, pokrycia terenu, obecności zbiorników wodnych oraz zabudowy. Najkorzystniejsze warunki występują na niezabudowanych wierzchowinach o ekspozycji południowej, a najgorsze na stokach o ekspozycji północnej. Ponadto przegrody terenowe takie jak nasypy drogowe wpływają na przedłużenie czasu zalegania chłodnych mas powietrza.

Na opisywanym obszarze odnotowuje się ok. 560 mm opadu, który rozkłada się nierównomiernie w ciągu roku. Miesiącem najbardziej obfitym w opady jest lipiec (77,0 mm) a najuboższym styczeń (29,6 mm). W poszczególnych porach roku opady różnią się zarówno intensywnością jak i okresem trwania. Zimowe i jesienne są najczęściej długotrwałe, natomiast letnie krótsze i bardziej intensywne oraz często towarzyszą im burze (średnio 25‐30 razy do roku).

Najczęstszym kierunkiem występowania wiatrów w Lublinie jest południowy-zachód oraz zachód (40% przypadków). W ciągu roku układ wiatrów ulega znacznym zmianom, wczesną wiosną i latem przewaga wiatrów zachodnich jest mniej wyraźna a zjawisko cisz występuje o 10-20% częściej niż zimą. Około 80% zjawisk stanowią wiatry słabe i bardzo słabe, o prędkościach mniejszych niż 5m/s.

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie