W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wąwozy i suche doliny Lublina

Wąwozy i suche doliny Lublina

Unikatowym walorem zachodniej części Lublina jest rzeźba lessowa charakteryzująca się występowaniem suchych dolin erozyjno-denudacyjnych potocznie nazywanych „wąwozami” oraz typowych wąwozów.

Dominujące w krajobrazie miasta suche doliny cechują się nieckowatym przekrojem, szerokością do kilkuset metrów i zboczami o łagodnym nachyleniu. Z kolei wąwozy charakteryzują się stromymi zboczami o wysokości kilku metrów, wąskim dnem oraz są okresowo odwadniane.

Suche doliny uchodzące do doliny Bystrzycy mają przebieg zbliżony do równoleżnikowego i przeważają pod względem ilościowym w stosunku do form przebiegających w kierunku północ-południe, które łączą się z doliną Czechówki.

Według przeprowadzonej przez Urząd Miasta inwentaryzacji w granicach Lublina znajdują się 84 suche doliny.

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie