W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Emisja i klimat

Efektywność energetyczna

Ustawa z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej wskazuje obowiązki jednostek sektora publicznego, które realizując swoje zadania, mają stosować co najmniej jeden ze środków poprawy efektywności energetycznej.

Gmina Lublin prowadzi prace prowadzące do poprawy efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej:

  • Zakończony w 2018 r. projekt „Termomodernizacja pięciu obiektów użyteczności publicznej w Lublinie”, dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, obejmował termomodernizację obiektów: Szkoły Podstawowej Nr 7, Szkoły Podstawowej Nr 25, Bursy Szkolnej Nr 1, Zespołu Szkół Energetycznych, budynku administracyjno-biurowego przy ul. Wieniawskiej 14. Realizacja projektu, w zależności od konkretnego budynku, obejmowała m.in. docieplenie ścian zewnętrznych, ścian piwnic, stropodachu, wymianę okien i drzwi, modernizację lub budowę węzła cieplnego, modernizację lub budowę instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Średnia redukcja zużycia energii końcowej wyniosła około 50%.
  • W latach 2018-2019 realizowano projekt obejmujący termomodernizację 3 budynków: Przedszkola nr 44, Przedszkola nr 35 i budynku Szkoły Podstawowej nr 2. Zakres prac obejmował m.in. remont i docieplenie stropodachów, docieplenie ścian zewnętrznych, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wymianę instalacji c.o. i c.w., przebudowę wymiennikowni ciepła, instalację energooszczędnego oświetlenia zewnętrznego na elewacji. Osiągnięto efekty to zmniejszenie zużycia energii o 571,9 MWh/rok i roczne oszczędności w wysokości 106 806 zł. Dodatkowo, w Przedszkolu Nr 35 zastosowano panele solarne o mocy 7,0 kW, zdolne wyprodukować rocznie 5,1 MWh energii.
  • Do 2021 roku termomodernizacji poddano 19 gminnych budynków użyteczności publicznej, a plany obejmują łącznie 67 obiektów. Działania termomodernizacyjne obiektów użyteczności publicznej Gminy Lublin będą kontynuowane w miarę możliwości budżetowych i możliwości pozyskania dofinansowania.
  • Dokumentacja zdjęciowa i szczegółowe dane na temat termomodernizacji budynków użyteczności publicznej dofinansowanych ze środków zewnętrznych dostępne są w zakładce Projekty inwestycyjne - głównie pod hasłem "ochrona środowiska".

Gmina Lublin stosuje także środki poprawy efektywności energetycznej w postaci nabycia urządzenia, instalacji lub pojazdu, charakteryzujących się niskim zużyciem energii oraz niskimi kosztami eksploatacji. Przykładami są:

  • Przetarg na dostawę samochodów na potrzeby Urzędu Miasta Lublin z dnia 2016-11-25 r. (link do postępowania na BIP) Kryteria oceny ofert użyte do wybrania najkorzystniejszej oferty obejmowały nie tylko cenę, ale także średnie zużycie paliwa w cyklu mieszanym oraz poziom emisji dwutlenku węgla. Znaczenie tych kryteriów miało łączną wagę 25%.
  • Działania w zakresie utworzenia, utrzymania i rozbudowy systemu ogólnodostępnej wypożyczalni Lubelskiego Roweru Miejskiego.
  • Rozbudowa miejskiego systemu transportu publicznego, w tym zakup niskoemisyjnych autobusów, zeroemisyjnych trolejbusów i autobusów elektrycznych. Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Lublin Sp. z o.o. poczyniły szereg inwestycji w infrastrukturę transportową i flotę pojazdów w celu stworzenia efektywnego i ekologicznego systemu transportu publicznego w Lublinie. Lubelska flota transportu publicznego, dzięki ciągle wzrastającej liczbie autobusów elektrycznych i trolejbusów, składa się z ponad 30% pojazdów bezemisyjnych i z nawiązką wypełnia obowiązki wynikające z ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Na dachach autobusów montowane są panele fotowoltaiczne wspomagające pracę systemów pokładowych i klimatyzacji, a przez to zmniejszające zużycie energii zawartej w paliwie.

Lublin wspiera również termomodernizację i efektywność energetyczną prywatnych budynków mieszkalnych. Od 2013 roku prowadzony jest Program Ograniczania Niskiej Emisji umożliwiający dofinansowanie do wymiany nieefektywnych i zanieczyszczających środowisko źródeł ogrzewania. Pozwala to ograniczyć emisję szkodliwych substancji do powietrza oraz zredukować zużycie energii. Dofinansowano 569 nowych, bardziej efektywnych i przyjaznych środowisku instalacji. Program cieszy się niesłabnącym powodzeniem i będzie kontynuowany w następnych latach.

Ważne przedsięwzięcia służące poprawie efektywności energetycznej prowadzone są także przez miejskie spółki:

  • Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. poczyniło znaczące inwestycje w poprawę efektywności miejskiego systemu ciepłowniczego, tak aby system dystrybucyjny spełniał wysokie standardy techniczne: 81% sieci ciepłowniczych to nowoczesne rurociągi preizolowane, redukujące straty energii w przesyle do odbiorców. Zaimplementowano także system nadzoru elektronicznego nad pracą sieci i węzłów oraz system zdalnego odczytu liczników ciepła. Dzięki panelom fotowoltaicznym zamontowanym na budynkach biurowych i technicznych LPEC S.A. dodatkowo poprawia efektywność energetyczną przedsiębiorstwa.
  • Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji dzięki inwestycjom w instalacje do produkcji odnawialnej energii (biogaz i PV) uczyniło miejską Oczyszczalnię Ścieków „Hajdów” w 100% samowystarczalną pod względem energii cieplnej i w 85% pod względem energii elektrycznej.

Szczegółowe dane dotyczące działań na rzecz poprawy efektywności energetycznej Gminy Lublin, spółek Miasta Lublin i innych podmiotów można znaleźć w Planie gospodarki niskoemisyjnej dla Miasta Lublin oraz raportach z jego realizacji przedstawianych Radzie Miasta Lublin. Redukcja zużycia energii uzyskana dzięki realizacji Planu służy także obniżaniu emisji gazów cieplarnianych.

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie