W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Oszczędności

Ochrona odbiorców paliw gazowych

Rozwiązania służące ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu.

Dnia 29 stycznia 2022 r. weszła w życie ustawa z dnia 26 stycznia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu (Dz. U. z 2022 r., poz.212).
W art. 1 ww. ustawy wymienione są podmioty, uprawnione do korzystania z taryfy przewidzianej dla odbiorców końcowych gazu, zatwierdzanej przez Prezesa URE, pod warunkiem złożenia w terminie 45 dni od dnia wejścia w życie ustawy, oświadczenia do sprzedawcy, który w dniu wejścia w życie ww. ustawy, na mocy umowy sprzedaży paliwa gazowego lub umowy kompleksowej, dostarcza gaz podmiotowi. Taryfa ma obowiązywać do dnia 31 grudnia 2023 r.

Wzór oświadczenia określa rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 28 stycznia 2022 r. w sprawie wzorów oświadczeń składanych przez odbiorców paliw gazowych o przeznaczeniu paliwa gazowego w celu skorzystania ze szczególnych rozwiązań w związku z sytuacją na rynku gazu (Dz. U. z 2022 r., poz.212).

Dobry klimat na oszczędzanie

Lublin podejmuje szereg działań zmierzających do zmniejszenia zużycia energii. Od lat realizowane są inwestycje w zakresie termomodernizacji budynków użyteczności publicznej, co wpływa na ograniczenie zużycia energii. Ponadto Miasto szuka różnych możliwości oszczędności, zawsze starając się dobierać je tak, by były jak najmniej odczuwalne przez mieszkańców. Umożliwia to m.in. optymalizacji kosztów związanych z usługami dystrybucji energii elektrycznej, np. poprzez właściwy dobór mocy zamówionych czy grup taryfowych. Przy realizacji nowych inwestycji stosowane są różne rozwiązania pozwalające na ograniczenie zużycia energii elektrycznej, m.in. poprzez zastosowanie oświetlenia ledowego, czy wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Niektóre z miejskich obiektów pokrywają część własnych potrzeb energetycznych właśnie z odnawialnych źródeł energii. Na przykład energia z oze wyprodukowana w MPWiK Sp. z o.o. w 2021 r. pokryła 100% zapotrzebowania Spółki na energię cieplną i 66,75% na energię elektryczną.

Natomiast w obiektach już istniejących wprowadzane są kompensacje mocy biernej, co pozwala na zmniejszenie wysokości opłat. Ponadto od 1 czerwca 2022 roku wprowadzono korektę godzin włączania i wyłączania oświetlenia ulicznego, co również przekłada się na zmniejszenie zużycia energii. Korekta polegała na wcześniejszym o 30 min. wyłączaniu oświetlenia w porze porannej oraz późniejszym o 5 min. jego włączaniu w porze popołudniowo-wieczornej, z zastrzeżeniem, że dyspozytor PGE Dystrybucja S.A., zgodnie z zawartą z tą firmą umową, jest upoważniony do stosowania indywidualnej korekty czasów zapalania i gaszenia oświetlenia w granicach ± 10 minut w zależności od warunków atmosferycznych. Ponadto, upoważnieni pracownicy Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie, w zależności od potrzeb i warunków atmosferycznych, mają możliwość wydania jednorazowych dyspozycji o zmianie godzin funkcjonowania oświetlenia, maksymalnie do 30 minut.

Dodatkowo, w ramach współpracy badawczej podjętej przez Miasto, Politechnikę Lubelską oraz Zakład Elektroniki i Automatyki FRISKO s.c. w wybranych budynkach Urzędu Miasta Lublin zamontowano innowacyjny system sterowania dostawą ciepła w formie modułu prognozowego. Podjęte prace miały na celu zmniejszenie zużycia energii cieplnej na potrzeby centralnego ogrzewania. Końcowa analiza oszczędności zużycia ciepła wskazuje, że zastąpienie regulacji pogodowej regulacją prognozową pozwoliło na obniżenie temperatury na zasilaniu instalacji ogrzewania, co w konsekwencji doprowadziło do obniżenia mocy cieplnej oraz zużycia ciepła w każdym z wybranych budynków.

Ponadto Miasto, wraz z przedstawicielami Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A., prowadzi rozmowy z dyrektorami placówek oświatowych, podczas których przedstawiane są możliwości oszczędzania oraz racjonalnego korzystania z energii cieplnej. W Lublinie realizowane są także liczne działania edukacyjne skierowane do mieszkańców w zakresie efektywnego wykorzystania energii.

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie