W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Mieszkańcy

Działania indywidualne

Efektywność energetyczna dla każdego.

Transformacja energetyczna ma nie tylko charakter systemowy, strategiczny i administracyjny. Każdy z nas może być w niej podmiotem sprawczym, zrobić coś dobrego dla ochrony klimatu i swojego portfela. Jesteś przedsiębiorcą, innowatorem, właścicielem domku jednorodzinnego czy członkiem spółdzielni? Chcesz założyć panele fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne? Chcesz zmienić źródło/sposób ogrzewania nieruchomości?

Nie marnujmy ciepła

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. rusza z nową akcją skierowaną do wszystkich użytkowników miejskiej sieci ciepłowniczej. Kampania „20 stopni dla klimatu” nawołuje do obniżenia temperatury w domu, co wpłynie korzystnie na nasze zdrowie oraz na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Przeprowadzone w Lublinie badania (dostępne jako plik) wskazują, iż ponad połowa mieszkańców przegrzewa swoje mieszkania, utrzymując średnią temperaturę na poziomie co najmniej 22 °C. Wyższa temperatura może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie, ponieważ wysusza powietrze, co sprzyja m.in. stanom zapalnym gardła, chorobom dróg oddechowych i obniżeniu naszej odporności. Co więcej, tylko 1/3 mieszkańców poprawnie wietrzy swoje mieszkania, otwierając szeroko okno na kilka minut, następnie zamykając je. Większość mieszkańców uchyla okno gdy tylko w domu zrobi się za gorąco, a 7 proc. deklaruje, że ma w domu stale uchylone lub rozszczelnione okna. To nie tylko marnowanie ciepła, ale także zwiększanie zużycia zasobów naturalnych i emisji dwutlenku węgla.

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. zachęca wszystkich mieszkańców Lublina do zmiany nawyków korzystania z ciepła zarówno w domu jak i w miejscu pracy. Racjonalne ogrzewanie jest istotne z punktu widzenia naszego zdrowia, ekologii i domowego budżetu

Zbiór dobrych praktyk dla każdego:

  1. Szanuj ciepło. Przed wyjściem z domu/pracy zmniejsz ogrzewanie w pomieszczeniu.
  2. W trakcie dnia dostosuj ogrzewanie do swoich potrzeb. Drzwi i okna w tym czasie pozostaw zamknięte.
  3. Optymalna temperatura do mieszkania/pracy to 20-21 °C.
  4. Gdy wietrzysz pomieszczenia najpierw zakręć kaloryfer a potem otwórz szeroko okno na 5-10 min. Zamknij okno i ponownie włącz kaloryfer.

Pamiętaj, że ciepło jest cennym zasobem. Używaj je odpowiedzialnie! Szczegółowe informacje o kampanii znajdują się na stronie www.20stopni.pl.

Podręcznik do samooceny zużycia energii

Na stronie Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej (www.gov.pl) dostępny jest Podręcznik do samooceny zużycia energii dla przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw, reprezentujących wszelkie gałęzie przemysłu oraz posiadających jedynie powierzchnie biurowe.

Podręcznik informuje o możliwych obszarach i metodach zwiększenia efektywności energetycznej. Wśród wybranych metod rozróżniono działania techniczne oraz pozatechniczne. Niektóre z tych działań można wykonać samodzielnie i są one niskonakładowe albo nawet bezkosztowe.

Część propozycji wymaga przeprowadzenia audytu energetycznego, który wykaże i uzasadni możliwe oszczędności, a także zarekomenduje działania i wskaże ich okresy zwrotu. Przeprowadzenie audytu energetycznego jest konieczne przy ubieganiu się o środki finansowe z dedykowanych programów proefektywnościowych.

Zachęcamy do skorzystania z metod i wskazówek opisanych w Podręczniku do samooceny zużycia energii dostępnym poniżej oraz na stronie Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej (www.gov.pl).

Do pobrania

Zrównoważone budownictwo

Planujesz remont albo budowę domu? Chcesz oszczędzać i mieć wpływ na klimat?

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej opublikowało broszurę „Zrównoważone budownictwo” z informacjami jak odpowiedzialne wybory konsumenckie wspierają zrównoważone budownictwo. Osoby planujące budowę, remont czy termomodernizację domu znajdą w broszurze wiele praktycznych wskazówek jak podejmować decyzje korzystne dla środowiska.  

Zmniejszenie zużycia ciepłej wody użytkowej, energii elektrycznej i energii do ogrzewania budynków powoduje zmniejszenie wydobycia i zużycia paliw nieodnawialnych. Przynosi także korzyści budżetom domowym. Ważne jest, żeby inwestorzy, projektanci i wykonawcy wykorzystywali innowacyjne rozwiązania, podnoszące efektywność energetyczną budynków oraz ograniczali zużycie surowców i materiałów.

Poniżej materiały do wglądu i/lub pobrania:

 

Do pobrania

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie